Pole karne w piłce nożnej
Pole karne na boisku piłkarskim wyznaczane jest na każdej linii bramkowej w sposób następujący:
- Dwie linie są wytyczane pod kątem prostym do linii bramkowej, w odległości 16,5 m od wewnętrznej strony słupków bramkowych.
- Te linie rozciągają się na polu gry na odległość 16,4592 m, a ich końce łączone są linią równoległą do linii bramkowej.
Obszar ograniczony tymi liniami oraz linią bramkową to pole karne, którego linie mają szerokość około 12 cm.
Wewnątrz pola karnego znajduje się punkt karny, wyznaczony w odległości 11 m od punktu środkowego między słupkami bramkowymi (3,66 m od każdego słupka). Dodatkowo, na zewnątrz pola karnego wyznacza się łuk o promieniu 9,15 m.
Powierzchnię pola karnego można obliczyć według wzoru:
Wartości w obliczeniach to:
- 7,32 m – odległość między słupkami bramkowymi
- 16,5 m – odległość od zewnętrznej części słupków do wewnętrznej strony linii bramkowej
- 12 cm (0,12 m) – szerokość słupków bramkowych
- 12 cm (0,12 m) – szerokość linii
Pole karne ma szczególną specyfikę: bramkarz drużyny broniącej może w nim zagrywać piłkę ręką. Natomiast za przewinienia na zawodniku drużyny atakującej sędzia dyktuje rzut karny, co czyni to miejsce kluczowym w trakcie meczu.
Pole karne a pole bramkowe
Pole karne jest kluczowym elementem boiska, definiowanym przez granice terenu gry. Jego centralnym punktem jest bramka, a wszystkie ofensywne działania drużyn koncentrują się na tym obszarze, potocznie zwanym „szesnastką”. W jego obrębie znajduje się również pole bramkowe, w którym bramkarz najczęściej odpiera strzały, co czyni go szczególnie istotnym dla obrony bramki.