Henryk V – Król Niemiecki i Cesarz Rzymski
Henryk V, ur. 11 sierpnia 1081, zm. 23 maja 1125, był królem niemieckim od 1105 roku oraz cesarzem rzymskim od 1111 roku. Był synem i następcą cesarza Henryka IV. W 1099 roku koronowano go na króla Niemiec, co miało na celu zapewnienie mu sukcesji po ojcu. W 1105 roku, wobec oporu książąt niemieckich przeciw polityce Henryka IV, Henryk V zawiązał sojusz z papieżem Paschalisem II, co doprowadziło do pozbawienia ojca tronu i przejęcia władzy.
Rządy i Spór z Papiestwem
W trakcie swojego panowania Henryk V zaręczył się z córką króla Anglii, Henryka I, co umożliwiło mu zorganizowanie wyprawy do Włoch w 1110 roku. W 1111 roku zawarł z papieżem Kalikstem II konkordat wormacki, kończąc długotrwały spór o inwestyturę. Jednak jego rządy charakteryzowały się dalszym upadkiem autorytetu cesarskiego, a wewnętrzne walki w Niemczech oraz konflikty z papiestwem podważały jego pozycję.
Polityka Wschodnia
W 1109 roku Henryk V zorganizował wyprawę przeciwko Polsce z zamiarem podziału tego kraju, jednak poniósł kilka klęsk, w tym w oblężeniu Głogowa oraz w Wrocławiu. W 1110 roku wspierał Władysława I w jego dążeniach do objęcia tronu czeskiego. Po jego śmierci, nie mając syna, mianował na swojego następcę księcia Szwabii, Fryderyka II Hohenstaufa, jednak książęta wybrali Lotara z Supplinburga na nowego króla. Henryk V był ostatnim władcą niemieckim z dynastii frankońskiej.
Życie Osobiste
W 1114 roku ożenił się z Matyldą, córką Henryka I, króla Anglii. Para nie miała dzieci, choć według kronikarza Hermanna z Tournai, cesarzowa urodziła dziecko, które zmarło krótko po narodzinach.
Podsumowanie
Henryk V pozostawił po sobie skomplikowane dziedzictwo: z jednej strony był władcą, który zmagał się z wewnętrznymi i zewnętrznymi wyzwaniami, z drugiej był ostatnią osobą z dynastii frankońskiej na niemieckim tronie. Zmarł w 1125 roku i został pochowany w katedrze w Spirze.
Bibliografia
- W. Czapliński, A. Galos, W. Korta, Historia Niemiec, Ossolineum, 1981.
- T. Manteuffel, Historia Powszechna – Średniowiecze, PWN, 2001.
- J.-F. Noel, Święte Cesarstwo, Oficyna Wydawnicza Volumen, 1998.
- M. Serwański, J. Dobosz (red.), Słownik władców Europy średniowiecznej, Wydawnictwo Poznańskie, 2002.
- B. Zientara, Historia powszechna średniowiecza, Wydawnictwo Trio, 2002.