Dzisiaj jest 19 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Władysław Weker

„`html

Władysław Weker

Władysław Weker (pseud. „Franciszek”, „Sylwester”, ur. 10 listopada 1909 w Rydze, zm. 24 maja 2000 w Warszawie) był podporucznikiem Wojska Polskiego oraz członkiem Organizacji Wojskowej Związek Jaszczurczy i Narodowych Sił Zbrojnych (NSZ).

Życiorys

Weker był synem Władysława i Marii z domu Sawickiej. Ukończył Gimnazjum im. Jana Zamoyskiego w Warszawie w 1929 roku, a następnie w 1939 roku studia w Szkole Głównej Handlowej. Był aktywnym członkiem korporacji akademickiej Welecja, pełniąc m.in. funkcję skarbnika.

W 1940 roku został aresztowany przez Gestapo i osadzony na Pawiaku. Po uwolnieniu zaangażował się w działalność wywiadowczą Związku Jaszczurczego oraz NSZ, pełniąc rolę szefa Biura Fałszerstw Komendy Głównej. Prowadził tę działalność aż do wybuchu powstania warszawskiego, gdzie jego oddział był odpowiedzialny za tworzenie fałszywych dokumentów.

W trakcie powstania, był dowódcą plutonu „Sylwestra” walczącego na Woli, a później w Starym Mieście, gdzie jego jednostka została podporządkowana Batalionowi im. W. Łukasińskiego. Po wojnie osiedlił się w Jeleniej Górze, gdzie pracował w różnych firmach, m.in. w Zjednoczeniu Energetycznym i Jeleniogórskich Zakładach Optycznych.

W grudniu 1944 roku ożenił się z Elżbietą Kostihówną. Po śmierci został pochowany w Jeleniej Górze.

Odznaczenia i upamiętnienie

Pośmiertnie, w 2009 roku, Weker został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego „za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej”. Otrzymał również Krzyż Walecznych i Warszawski Krzyż Powstańczy.

W Warszawie, na budynku przy ul. Filtrowej 61, znajduje się tablica poświęcona Wekerowi oraz jego bratu Ludwikowi, również żołnierzowi NSZ, zamordowanemu w 1943 roku.

Bibliografia

„`