Dzisiaj jest 19 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Leszek Ratajski

Leszek Medard Ignacy Ratajski (pseudonimy: „Żal”, „Wróg”, po wojnie: Leszek Leszczyński), ur. w Grodnie, zm. 17 maja 1975 w Gliwicach, był żołnierzem Wojska Polskiego, oficerem Armii Krajowej oraz cichociemnym.

Życiorys

Leszek Ratajski ukończył szkołę powszechną w Grodnie i gimnazjum we Lwowie, a maturę zdał w 1934 roku. W 1939 roku uzyskał dyplom na Wydziale Prawa Uniwersytetu Lwowskiego. W latach 1937–1938 uczęszczał do Szkoły Podchorążych Rezerwy Kawalerii w Grudziądzu i był członkiem klubu sportowego Czarni Lwów.

W 1939 roku, po wybuchu II wojny światowej, ochotniczo bronił Lwowa, a następnie przekroczył granicę polsko-rumuńską. W 1940 roku dotarł do Francji, gdzie służył w 3 pułku piechoty, a później w Wielkiej Brytanii w Oddziale Rozpoznawczym 1 Brygady Strzelców.

Po przeszkoleniu w dywersji, 24 sierpnia 1942 roku został zaprzysiężony w Oddziale VI Sztabu Naczelnego Wodza. Zrzut do Polski miał miejsce w nocy z 16 na 17 lutego 1943 roku w ramach operacji „Rasp”. Po aklimatyzacji w Warszawie, w marcu 1943 roku przydzielono go do Kedywu Okręgu Wołyń AK, jednak wskutek aresztowania przydział ten nie został zrealizowany. W wrześniu 1943 roku został szefem Kedywu Obwodu Szczuczyn Okręgu Nowogródek AK.

W 1944 roku brał udział w operacjach wojskowych, w tym „Ostra Brama”, lecz nie zdążył do Wilna. Po wojnie wrócił do Polski, przyjmując nowe nazwisko Leszek Leszczyński. Pracował w różnych instytucjach jako radca prawny i prowadził gospodarstwo rolne w Ostrówkach.

Awanse

  • kapral podchorąży – 15 lipca 1938 roku
  • podporucznik – ze starszeństwem od 16 lutego 1943 roku

Odznaczenia

  • Krzyż Walecznych – czterokrotnie
  • Medal Wojska – trzykrotnie

Życie rodzinne

Leszek Ratajski był synem Ignacego i Franciszki z domu Partyka. W 1943 roku ożenił się z Wandą Leszkiewicz. Mieli troje dzieci: Iwonę, Andrzeja i Krzysztofa.

Podsumowanie

Leszek Ratajski był wybitnym żołnierzem, którego działalność w czasie II wojny światowej oraz po wojnie miała istotne znaczenie dla historii Polski. Po wojnie prowadził życie w zgodzie z nowymi realiami, nie ujawniając swojej przeszłości.