Park im. Tadeusza Kościuszki w Katowicach
Park im. Tadeusza Kościuszki, największy teren parkowy w Katowicach, rozciąga się na powierzchni 72 ha pomiędzy ulicami T. Kościuszki, Mikołowską i Górnośląską. Jego styl nawiązuje do ogrodów angielskich, co widać w alejach róż oraz kompozycjach kwiatowych. W parku rośnie ponad 90 gatunków drzew i krzewów, w tym rododendrony, azalie, brzozy, sosny, a także gatunki obce, takie jak tuja i katalpa. Oświetlenie parku stanowią stylowe latarnie.
Historia
Historia parku sięga roku 1888, kiedy to powstał jako park miejski na obszarze 6 ha. W latach 1894-1895 przekształcono go w Süd Park, a w 1903 roku miasto wydzierżawiło teren o powierzchni 56 ha. W początkowym okresie wytyczono ścieżki spacerowe, posadzono drzewa i zbudowano pawilon restauracyjny oraz muszlę koncertową. W 1934 roku rozebrano Wieżę Bismarcka, a jej elementy wmurowano w fundamenty katowickiej katedry. W latach 30. XX wieku rozpoczęto tworzenie skansenu, a park wzbogacono o dodatkowe alejki i zwierzyńce, w tym jelenie i owce.
Atrakcje
- Kościół św. Michała Archanioła z 1510 r.
- Pomnik tragicznie zmarłych członków Klubu Wysokogórskiego
- Wieża spadochronowa – jedyna w Polsce
- Bulodrom do gry w pétanque
- Płyta pamiątkowa dla Tadeusza Kościuszki z 1925 r.
- Pomnik martyrologii harcerzy śląskich
- Wzgórze Beaty (334,5 m n.p.m.)
- Cmentarz żołnierzy radzieckich poległych w 1945 r.
- Galeria rzeźby plenerowej
- Tor saneczkowy i narciarski zimą
- Stacja roweru miejskiego na obrzeżach parku
- Pomnik Tadeusza Kościuszki
Park Kościuszki jest ważnym miejscem rekreacyjnym, oferującym mieszkańcom i turystom różnorodne atrakcje oraz możliwość odpoczynku w otoczeniu zieleni.