Poznań zdecydował się na rozszerzenie nocnej prohibicji, wzorując się na Krakowie, który już wprowadził podobne regulacje. Ma to na celu ograniczenie sprzedaży alkoholu w nocy, co spotyka się z różnymi opiniami wśród Polaków. Mimo to, samorządy, które wprowadziły ten zakaz, chwalą jego efekty.
Ekspansja Nocnej Prohibicji w Poznaniu
Aktualnie w Poznaniu ograniczenia dotyczą sprzedaży alkoholu obowiązują na Starym Mieście, Wildze i Łazarzu, a dzięki niedawnym decyzjom radnych, wkrótce obejmą także Jeżyce. Młodszy aspirant Anna Klój z poznańskiej policji zauważa, że w miejscach, w których zakaz obowiązuje, wezwania do interwencji policji są znacznie rzadsze.
Warszawscy Radni na Śladach Krakowa
Inicjatywa nocnej prohibicji zyskuje zwolenników także w Warszawie. Radni podkreślają, że aż 81 proc. z dziewięciu tysięcy mieszkańców stolicy opowiada się za tym rozwiązaniem. Na przykład Kraków, po wprowadzeniu nocnych ograniczeń, odnotował zmniejszenie interwencji policji o 50 proc. oraz straży miejskiej o 78 proc., co ilustruje warszawski radny Jan Mencwel.
Gdańsk Również Jeszcze Chce Więcej
Gdańsk ma zamiar wprowadzić podobne rozwiązanie. Wiceprezydent Monika Chabior zauważa, że wiele gmin już stosuje różnorodne zakazy, a ich mieszkańcy są z tego faktu usatysfakcjonowani lub żałują, że nie uczynili tego wcześniej. Należy jednak pamiętać, że zakaz nie odnosi się do alkoholu sprzedawanego w lokalach gastronomicznych. Dr Marek Jankowski, dyrektor gdańskiego ośrodka promocji zdrowia, podkreśla, że takie ograniczenia wpływają na zmniejszenie konsumpcji.
Możliwa Ogólnokrajowa Nocna Prohibicja
W miarę pozytywnych rezultatów nocnych zakazów, rządzący coraz poważniej myślą o możliwościach wprowadzenia ogólnokrajowego zakazu. Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Jakub Gołąb zaznacza, że to kierunek, w którym powinno się zmierzać, a taka decyzja z pewnością zapadnie w przyszłości.
Polacy Podzieleni w Temacie Ograniczeń
Z sondażu IBRiS dla Radia ZET wynika, że 45,9 proc. Polaków popiera całkowity zakaz nocnej sprzedaży alkoholu, niemal tyle samo, bo 45,7 proc., jest przeciwnych temu rozwiązaniu. Rząd na razie nie zdołał wprowadzić całkowitego zakazu na stacjach benzynowych, co tłumaczyć ma obawa przed nierównym traktowaniem przedsiębiorców, jak wyjaśnia Izabela Leszczyna, szefowa resortu zdrowia.
Statystyki dotyczące Spożycia Alkoholu w Polsce
Z danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, że przeciętny Polak spożywa ponad 11 litrów czystego spirytusu rocznie, co może wydawać się zaskakujące w kontekście Niemiec czy Czech, ale Polska wyprzedza Rosję w tej statystyce. WHO podaje również, że prawie 6 proc. Europejczyków jest uzależnionych od alkoholu, a rocznie z tego powodu umiera blisko 800 tysięcy mieszkańców Starego Kontynentu.
Źródło/foto: Polsat News