„`html
Goszyce
Goszyce to wieś położona w województwie małopolskim, w powiecie krakowskim, w gminie Kocmyrzów-Luborzyca. W latach 1975–1998 miejscowość należała do województwa krakowskiego.
Dzieje
Goszyce mają długą historię, sięgającą przynajmniej 1361 roku, kiedy to zostały po raz pierwszy wzmiankowane w dokumencie Kazimierza III Wielkiego. Właścicielami wsi byli m.in. królowa Jadwiga Andegaweńska oraz król Władysław II Jagiełło, który w 1398 roku przekazał ją kapitule krakowskiej.
W 1673 roku powstał tu drewniany dworek, a w 1820 roku majątek przeszedł w ręce Wojciecha Boduszyńskiego. Po powstaniu w 1831 roku majątek został częściowo skonfiskowany, ale wrócił do rodziny Boduszyńskich. Jego córka Józefa wyszła za mąż za Antoniego Zawiszę, który przejął majątek. W 1890 roku Artur Zawisza zbudował nowy dwór, a po latach jego córka Zofia Zawiszanka, pisarka i poetka, zarządzała majątkiem aż do reformy rolnej w 1945 roku.
W 1945 roku majątek został podzielony, a część ziemi oddano Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, gdzie przez kilka lat funkcjonował ośrodek szkoleniowy.
Prehistoria i zabytki
Goszyce są miejscem o bogatej historii osadniczej, z śladami działalności ludzkiej sięgającymi kilku tysięcy lat p.n.e. W 1936 roku odkryto tu prehistoryczne chaty oraz cmentarzysko.
Wśród zabytków miejscowości znajdują się:
- Zespół dworski z drewnianym dworem i parkiem.
- Zespół dworsko-parkowy.
Znani goście
Goszyce były miejscem wizyt znanych postaci historycznych, w tym:
- Król Jan III Sobieski po zwycięstwie wiedeńskim.
- Tadeusz Kościuszko, który 3 kwietnia 1794 roku przeszedł przez wieś w drodze do Racławic.
- Marszałek Józef Piłsudski w 1924 roku.
- Czesław Miłosz, poeta, który mieszkał tu na przełomie 1944/1945 roku.
W Goszycach urodziła się Wiktoria Grzywacz, kawaler Krzyża Srebrnego Orderu Virtuti Militari.
„`