Dzisiaj jest 19 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Herby

Herby – Informacje ogólne

Herby to wieś w Polsce, leżąca w powiecie lublinieckim, w województwie śląskim. Jest siedzibą gminy Herby. W latach 1975–1998 miejscowość była częścią województwa częstochowskiego.

W Herbach znajdują się zakłady przemysłowe oraz magazynowe. W pobliżu stacji kolejowej Herby Nowe funkcjonuje zakład recyklingu, który wcześniej był największym składowiskiem złomu w Polsce. Miejscowość jest również siedzibą zakładu karnego, zakładu poprawczego oraz Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego.

Historia

Herby leżą na granicy Małopolski i Śląska. W latach 1815–1915 była to także granica między Imperium Rosyjskim a Królestwem Prus. Miejscowość dzieliła się na dwie części: Herby Ruskie (później Herby Polskie) i Herby Pruskie (później Herby Śląskie).

W 1866 roku powstała drewniana gospoda graniczna, a w 1887 roku zbudowano pierwsze budynki celne. W 1913 roku w Herbach Pruskich postawiono pomnik upamiętniający Bitwę Narodów pod Lipskiem, później przekształcony w pomnik powstańców śląskich.

Po I wojnie światowej Herby Ruskie weszły w skład gminy Dźbów, a Herby Pruskie znalazły się w gminie Olszyna. Po II wojnie światowej oba regiony połączono, tworząc gromadę Herby, a w 1973 roku miejscowość stała się siedzibą gminy.

Transport

Tranzyt

Przez Herby przebiegają:

  • Droga krajowa nr 46
  • Droga wojewódzka nr 905

Kolej

Miejscowość posiada dwie stacje kolejowe:

  • Herby Stare – usytuowana w centrum
  • Herby Nowe – dawny węzeł kolejowy, obecnie z niewielkim muzeum magistrali węglowej, które gromadzi pamiątki z historii kolei.

Ludzie związani z Herbami

W miejscowości działali różni ludzie, którzy przyczynili się do jej rozwoju, jednak szczegółowe informacje na ich temat nie zostały podane.

Przypisy i linki zewnętrzne

Więcej informacji można znaleźć w dostępnych źródłach i publikacjach dotyczących Herbów.