Dzisiaj jest 19 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Madame de La Fayette

Marie-Madeleine Pioche de la Vergne, hrabina de La Fayette

Marie-Madeleine Pioche de la Vergne, znana jako Madame de La Fayette (18 marca 1634 – 26 maja 1693), była francuską pisarką epoki baroku, autorką przełomowej powieści Księżna de Clèves (fr. La Princesse de Clèves), uznawanej za pierwszą francuską powieść psychologiczną.

Życie i edukacja

Urodziła się w zamożnej rodzinie szlacheckiej w Paryżu. Jej ojciec, Marc Pioche de la Vergne, miał bliskie związki z kardynałem Richelieu, a matka była córką królewskiego lekarza. W wieku 16 lat została damą dworu królowej Anny Austriaczki, co umożliwiło jej zdobycie wykształcenia literackiego pod okiem Gilles’a Ménage’a. Przyjaźniła się z wieloma postaciami tamtej epoki, w tym z Marie de Sévigné, która była jej bliską przyjaciółką.

Życie osobiste

W 1655 roku poślubiła François Motiera, hrabiego de La Fayette, z którym miała dwóch synów. Choć mieszkała na wsi, regularnie odwiedzała Paryż, gdzie stworzyła popularny salon intelektualny. W jej kręgu znajdowały się takie postacie jak Henrietta Angielska oraz czołowi pisarze, w tym Racine i Boileau.

Twórczość literacka

W 1662 roku opublikowała anonimowo swoje pierwsze opowiadanie Księżna de Montpensier. W późniejszych latach związana była z La Rochefoucauld, co przyczyniło się do jej rozwoju literackiego. W 1669 roku ukazał się jego pierwszy tom romansu Zaida, chociaż przypisano go Jeanowi Renaud de Segrais. Najbardziej znaną powieścią Madame de La Fayette jest Księżna de Clèves, opublikowana anonimowo w 1678 roku, która zyskała ogromne uznanie i uznawana jest za przełom w literaturze francuskiej.

Ostatnie lata i dziedzictwo

Po śmierci La Rochefoucauld w 1680 roku oraz męża w 1683 roku, jej aktywność twórcza osłabła. Ostatnie jej dzieła, takie jak Księżna de Tende oraz Pamiętniki z dworu francuskiego, zostały opublikowane pośmiertnie. Madame de La Fayette pozostawiła trwały ślad w literaturze, a jej prace były komentowane jako istotny wkład w rozwój powieści psychologicznej.

Bibliografia

  • Księżna de Clèves
  • Księżna de Montpensier
  • Zaida, czyli historia hiszpańska
  • Księżna de Tende
  • Pamiętniki z dworu francuskiego

Linki zewnętrzne