Dzisiaj jest 19 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Społeczny Instytut Wydawniczy „Znak”

Społeczny Instytut Wydawniczy „Znak”

Społeczny Instytut Wydawniczy „Znak” (SIW Znak) to jedno z najstarszych i największych wydawnictw w Polsce, założone w 1959 roku w Krakowie. Jego celem było promowanie twórczości autorów związanych z „Tygodnikiem Powszechnym” oraz popularyzowanie dzieł współczesnych teologów i filozofów, które nie były wydawane przez inne instytucje.

Historia

Inicjatorem powstania Instytutu był Jacek Woźniakowski, a pierwsza siedziba znajdowała się w Krakowie przy ulicy Wiślnej. W początkowym okresie działalności wydawnictwo publikowało głównie literaturę katolicką i filozoficzną, mimo trudności związanych z cenzurą w czasach PRL-u. Z czasem, w latach 80., oferta zaczęła obejmować także historię, politologię oraz pamiętniki.

Po 1989 roku Znak dynamicznie się rozwijał, przenosząc się do Dworku Łowczego w Krakowie i zwiększając liczbę wydawanych tytułów. W latach 90. do grona autorów dołączyli znani pisarze, w tym nobliści. Znak stał się znany jako „stajnia noblistów” z powodu licznych wydań uznanych twórców.

W 1992 roku powołano Fundację Kultury Chrześcijańskiej Znak, a w 2006 roku utworzono Wydawnictwo Otwarte, które specjalizuje się w literaturze popularnej. W 2010 roku powstały nowe marki wydawnictwa, a także platforma Woblink, oferująca książki elektroniczne i audiobooki.

Obecnie

Grupa Wydawnicza Znak publikuje rocznie ponad 500 tytułów. Prezesem SIW Znak jest Dominika Kozłowska, a w firmie zatrudnionych jest ponad 170 osób. Wśród obecnych autorów znajdują się:

  • Proza, esej i poezja: W.H. Auden, J.M. Coetzee, Wisława Szymborska, Mario Vargas Llosa.
  • Non-fiction: Ryszard Kapuściński, Leszek Kołakowski, Timothy Garton Ash.
  • Historia: Norman Davies, Antony Beevor, Ian Kershaw.
  • Filozofia i religia: Karol Wojtyła, Martin Buber, Joseph Ratzinger.
  • Literatura dziecięca: Roald Dahl, René Goscinny, Andrzej Maleszka.

SIW Znak jest również wydawcą Miesięcznika ZNAK oraz współorganizatorem Dni Tischnerowskich i innych wydarzeń kulturalnych.

Linki zewnętrzne