Dzisiaj jest 19 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Redukcja etatów w 2025 roku – które branże najbardziej odczują skutki?

Zwalnianie pracowników oraz redukcje etatów to zjawiska, które mają swoje źródła w licznych, często sprzecznych przyczynach. Na ten proces wpływają m.in. inflacja, tendencje do obniżania kosztów produkcji przez przenoszenie działalności do krajów o niższych kosztach pracy, a także bankructwa przedsiębiorstw czy spory z instytucjami, takimi jak Urząd Skarbowy.

Analizy przyczyn zwolnień

Różne analizy przyczyn zwolnień przedstawiają eksperci oraz instytucje, w tym Polski Instytut Ekonomiczny i Manpower Group. Z jednej strony, rozwój sztucznej inteligencji ma potencjał, by znacząco zmienić rynek pracy. Z drugiej, aż 19% firm w badaniach Manpower Group rozważa ograniczenie zatrudnienia z powodu innych czynników. Które branże dotkną te zmiany w największym stopniu?

Przemiany w sektorze AGD i motoryzacyjnym

W 2025 roku Poczta Polska planuje zwolnić od 8,5 do 10 tysięcy pracowników. Obecnie prowadzone są rozmowy ze związkami zawodowymi, po których ustalony zostanie harmonogram przeprowadzenia tzw. „dobrowolnych odejść”. Poczta zapewnia, że nie zamierza wprowadzać typowych zwolnień grupowych, a dostępny będzie Program Dobrowolnych Odejść, umożliwiający rozwiązanie umowy za porozumieniem stron. Zapowiedziano również największy w historii program wsparcia dla osób, które zdecydują się na odejście z pracy.

Z kolei firma Beko Europe ogłosiła zakończenie działalności zakładów produkcyjnych w Łodzi, co będzie skutkowało utratą pracy przez 1100 osób. Dodatkowo zwolnienia obejmą także 700 pracowników zatrudnionych w wrocławskiej fabryce lodówek.

Jak informuje portal Money, Edison Next Poland, działający w branży energetycznej, planuje zwolnienie 55 pracowników w Tychach i Bielsku-Białej. Amica, czołowy polski producent sprzętu AGD, również zapowiedziała redukcję etatów, która dotknie 49 pracowników z końcem marca 2025 roku.

Amerykańska firma Lear Corporation planuje zredukować łącznie 608 etatów, zarówno w obszarze produkcyjnym, jak i administracyjnym. Pierwsze zwolnienia miały miejsce w grudniu 2024 roku (147 osób), a kolejne będą realizowane w styczniu (114 osób), lutym (283 osoby) i marcu (64 osoby).

Perspektywy na przyszłość

Mimo dynamicznego rozwoju sztucznej inteligencji, jej wpływ na zatrudnienie i produkcję jest wciąż ograniczony. Światowe Forum Ekonomiczne prognozuje, że do 2027 roku na świecie mogą zniknąć ponad 80 milionów miejsc pracy. Sektory, w których jest to szczególnie prawdopodobne, obejmują administrację biurową, księgowość, produkcję oraz usługi.

Według Colina Webstera, autora książki „Offshoring: przestępczość korporacyjna, finansowa i podatkowa”, większość zwolnień jest skutkiem offshoringu, czyli przenoszenia produkcji do krajów o niższych kosztach pracy, co często wiąże się z łamaniem praw człowieka i niewystarczającym wynagrodzeniem dla pracowników.

Źródło/foto: Polsat News

Polsat News
O autorze:

Remigiusz Buczek

Piszę tu i tam, a bardziej tu. Zainteresowania to sport, polityka, nowe technologie.
Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie