Guy Fawkes
Guy Fawkes, znany również jako Guido Fawkes (ur. 13 kwietnia 1570 w Yorku, zm. 31 stycznia 1606 w Londynie), był angielskim wojskowym i członkiem grupy katolików, która zaplanowała spisek prochowy w 1605 roku.
Życiorys
Fawkes urodził się w Yorku. Po śmierci ojca przeszedł na katolicyzm i wyjechał do kontynentalnej Europy, gdzie walczył po stronie Hiszpanii w wojnie osiemdziesięcioletniej. Spotkał tam Thomasa Wintoura, który wprowadził go do grupy spiskowców związanych z Robertem Catesby. Ich celem było zamach na króla Jakuba I oraz przywrócenie katolickiego monarchy.
Spisek prochowy
Spiskowcy wynajęli kryptę pod Izbą Lordów, gdzie Fawkes miał strzec prochu. 5 listopada 1605 roku został aresztowany po tym, jak władze otrzymały anonimowe ostrzeżenie. Po brutalnych przesłuchaniach i torturach, Fawkes został skazany na śmierć. W wyniku skoku z szubienicy złamał kark, co pozwoliło mu uniknąć straszliwej kary.
Dzieciństwo
Fawkes był drugim z czwórki dzieci Edwarda Fawkesa, prokuratora w Yorku. Po przejściu na katolicyzm, w 1591 roku wyjechał na kontynent.
Kariera wojskowa
W czasie swojej kariery wojskowej Fawkes walczył w wojnie osiemdziesięcioletniej i szybko awansował, stając się kapitanem. Po nieudanym spisku prochowym, jego nazwisko stało się symbolem buntu przeciwko rządom protestanckim.
Spuścizna
5 listopada każdego roku obchodzony jest Dzień Guya Fawkesa, związany z radością z ocalenia króla. Tradycją stało się palenie kukły Fawkesa oraz pokazy sztucznych ogni. Fawkes, choć tylko jednym z wielu spiskowców, stał się najbardziej rozpoznawalną postacią związana z tym wydarzeniem.
Jego historia zainspirowała wiele dzieł literackich i filmowych, w tym komiks „V jak Vendetta” autorstwa Alana Moore’a. Postać Fawkesa jest symbolizowana przez maski noszone przez aktywistów z grupy Anonymous.