ORP „Iskra”
ORP „Iskra” to trzymasztowy szkuner gaflowy, będący okrętem szkolnym polskiej Marynarki Wojennej. Wprowadzony do służby w 1928 roku, pozostał w niej do 1977 roku.
Historia
Początek służby
Po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku, Marynarka Wojenna RP nie miała odpowiedniego okrętu do prowadzenia praktyk marynarsko-żeglarskich. W 1926 roku podjęto decyzję o zakupie szkunera SV „St. Blane” od A. Kennedy Ltd. z Glasgow. Okręt przeszedł ćwiczebny rejs bałtycki, który trwał 25 dni, a pierwszym zagranicznym portem „Iskry” była Lipawa w Łotwie.
W kolejnych latach „Iskra” odwiedzała różne porty, m.in. Hanko, Helsinki oraz Dunkierkę. W 1939 roku, po zrealizowaniu kilku rejsów, okręt przebywał w Casablance, gdzie zastała go informacja o wybuchu II wojny światowej. 2 września 1939 roku „Iskra” wróciła do Casablanki, a 5 września niemieckie radio ogłosiło rzekome zatopienie okrętu.
Plany i modele
- Mały Modelarz nr 6/1965
Przypisy i bibliografia
- Iskra – szkuner trzymasztowy, Internetowy Klub Miłośników Żaglowców „Kubryk”
- Kronika ORP „Iskra”
Linki zewnętrzne
- Wojenne losy ORP „Iskra”, Histmag.org
ORP „Iskra” odgrywał istotną rolę w szkoleniu marynarzy oraz w historii polskiej Marynarki Wojennej, pozostając symbolem tradycji żeglarskich Polski.