Dzisiaj jest 19 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Lucjusz Domicjusz Ahenobarbus

Lucius Domitius Ahenobarbus

Lucius Domitius Ahenobarbus, syn Gnejusza Domicjusza Ahenobarbusa i Emilii Lepidy, był rzymskim politykiem żyjącym w I wieku p.n.e. i I wieku n.e. Jego życie toczyło się w czasach wielkich przemian politycznych w Rzymie.

Kariera polityczna

W 36 p.n.e. zaaranżowano jego małżeństwo z Antonią, córką Marka Antoniusza, co miało znaczenie polityczne w kontekście sojuszy. Lucjusz pełnił różne funkcje publiczne:

  • Edyl w 22 p.n.e.
  • Pretor w 19 p.n.e.
  • Konsul w 16 p.n.e.

W 30 p.n.e. został przeniesiony do klasy patrycjuszowskiej przez cesarza Augusta.

Osiągnięcia wojskowe

W 8 p.n.e. działał jako namiestnik Ilirii i dowódca wojsk w Germanii. Jego kampania zakończyła się przekroczeniem rzeki Elby, co przyniosło mu odznaczenia triumfalne za postępy w terytorium Germanii.

Reputacja i kontrowersje

Lucjusz zyskał sławę nie tylko jako polityk, ale również organizator brutalnych walk gladiatorskich, co doprowadziło do interwencji Augusta. Swetoniusz opisywał go jako osobę rozrzutną, okrutną i zarozumiałą. W czasie swojego edylatu zmusił do ustąpienia z drogi cenzora Lucjusza Planka, co podkreślało jego ambicje i pewność siebie.

Dziedzictwo

W testamencie August wyznaczył Lucjusza na wykonawcę swojej ostatniej woli. Zmarł w 25 n.e. Był mężem Antonii Starszej, z którą miał dzieci, w tym Gnejusza Domicjusza Ahenobarba, Domicję i Domicję Lepidę. Lucjusz był dziadkiem cesarza Nerona oraz cesarzowej Messaliny, co wskazuje na jego znaczenie w rzymskiej dynastii.