Dzisiaj jest 19 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Korona hełmowa Kazimierza III Wielkiego

Korona hełmowa Kazimierza III Wielkiego

Korona hełmowa Kazimierza III Wielkiego, znana również jako korona sandomierska, to unikatowy zabytek średniowiecznej sztuki rzemieślniczej w Polsce. Jest jedyną zachowaną w całości koroną podróżną w Polsce oraz jedną z trzech tego typu w Europie.

Wykonana ze stopu miedzi i srebra, korona jest ozdobiona imitacjami kamieni szlachetnych, takich jak szmaragdy i szafiry, oraz kryształami górskimi. Składa się z czterech fragmentów, z których każdy zwieńczony jest lilią. Korona pierwotnie była umieszczona na żelaznym hełmie, który obecnie jest znacznie zniszczony przez korozję.

Historia odkrycia

Insygnium zostało przypadkowo odkryte w kwietniu 1910 roku podczas prac na terenie Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu. Wkrótce po tym, w 1911 roku, ksiądz Paweł Kubicki potajemnie przewiózł je do Krakowa, gdzie trafiło do skarbca katedralnego na Wawelu. Znalezienie korony wywołało sensację archeologiczną i spory dotyczące jej autentyczności oraz znaczenia dla ruchu niepodległościowego w Polsce.

Badania i kontrowersje

Po I wojnie światowej, prof. Marian Morelowski przeprowadził badania, które potwierdziły, że korona mogła być wotum złożonym przez Kazimierza III Wielkiego do kolegiaty sandomierskiej. Nie udało się jednak ustalić, kto i dlaczego ukrył koronę, co sprawia, że jej historia pozostaje zagadką bez jednoznacznych odpowiedzi.

Obecny stan

Obecnie korona hełmowa znajduje się w Muzeum Katedralnym w Krakowie, a jej kopia została umieszczona w Muzeum Zamkowym w Sandomierzu.

Literatura

  • Jerzy Lileyko, Regalia Polskie, Warszawa 1987.
  • Michał Rożek, Polskie koronacje i korony, Kraków 1987.