Dzisiaj jest 19 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Eugeniusz Ajnenkiel

„`html

Eugeniusz Ajnenkiel

Eugeniusz Ajnenkiel (ur. 1 kwietnia 1900 w Łodzi, zm. 7 stycznia 1981) był polskim historykiem, działaczem partyjnym i samorządowym. Pełnił funkcje posła do Krajowej Rady Narodowej oraz na Sejm PRL, a także był wiceprezydentem Łodzi od 1945 do 1948 roku. Specjalizował się w popularyzacji historii Łodzi i był aktywnym dokumentalistą.

Życiorys

Ajnenkiel był synem szewca Stanisława i zaangażował się w działalność Polskiej Partii Socjalistycznej (PPS) od młodych lat. Uczestniczył w rozbrajaniu wojsk niemieckich w 1918 roku i był wielokrotnie wybierany na zjazdy PPS. Pracował jako urzędnik skarbowy i w Zarządzie Miejskim w Łodzi, gdzie m.in. redagował „Dziennik Zarządu m. Łodzi”.

W czasie II wojny światowej uczestniczył w ruchu oporu oraz po wojnie, w 1945 roku, objął stanowisko wiceprezydenta Łodzi. Był członkiem Rady Naczelnej PPS, a następnie posłem na Sejm Ustawodawczy. W 1948 roku, po zastrzeżeniach wobec zjednoczenia z Polską Partią Robotniczą, ustąpił z partii i ograniczył swoją działalność polityczną.

Działalność po 1948 roku

Po odejściu z PPS Ajnenkiel skupił się na działalności spółdzielczej i społecznej. Pracował jako dyrektor Biura Dokumentacji Technicznej oraz inspektor techniczny w różnych instytucjach. W 1956 roku wstąpił do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej (PZPR) i ponownie pełnił funkcje wiceprezydenta Łodzi oraz posła na Sejm PRL, gdzie był członkiem Komisji Kultury i Sztuki.

Osiągnięcia i publikacje

Ajnenkiel był autorem około 250 publikacji dotyczących historii ruchu socjalistycznego, w tym m.in. „Bojowcy PPS” i „Czerwona lutnia. Pieśni robotnicze”. Był członkiem Polskiego Towarzystwa Historycznego oraz organizatorem Muzeum Historii Ruchu Rewolucyjnego w Łodzi.

Odznaczenia i nagrody

  • Medal Niepodległości (1935)
  • Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski (1957)
  • Złoty Krzyż Zasługi (1946)
  • Order Sztandaru Pracy I klasy (1980)
  • Nagroda Miasta Łodzi w dziedzinie upowszechnienia kultury (1964)

Ajnenkiel zmarł w Łodzi i został pochowany na cmentarzu Doły.

Bibliografia

  • Paweł Samuś, „Eugeniusz Ajnenkiel”, w: Słownik biograficzny działaczy polskiego ruchu robotniczego.
  • Jarosław Kita, Rafał Stobiecki, „Słownik biograficzny historyków łódzkich”.
  • Julia Wasiak, „Eugeniusz Ajnenkiel (1 VI 1900 – 6 I 1981)”, „Rocznik Łódzki”.

„`