Icchak Kacenelson
Icchak Kacenelson (1886-1944) był żydowskim poetą, dramaturgiem, pedagogiem i tłumaczem, tworzącym w jidysz i hebrajskim. Urodził się w Koreliczach, a jego życie związane było głównie z Łodzią, gdzie prowadził prywatną szkołę hebrajską.
Życiorys
Kacenelson wychowywał się pod opieką babci, a od szóstego roku życia mieszkał z ojcem, Jakubem Beniaminem Kacenelsonem, który był literatem i dyrektorem chederów. Z powodu trudności finansowych musiał przerwać naukę i podjąć pracę w fabryce włókienniczej. Jego debiut literacki miał miejsce w 1904 roku.
Przed wybuchem II wojny światowej Kacenelson był aktywny w środowisku literackim, tworząc popularne utwory dla dzieci i młodzieży, które zostały zebrane i wydane w 1938 roku. W czasie okupacji niemieckiej znalazł się w warszawskim getcie, gdzie jego żona i dwóch synów zostali deportowani do Treblinki w 1942 roku.
Należał do grupy tworzącej Archiwum Ringelbluma, dokumentującą życie w getcie. W 1944 roku został deportowany z synem najpierw do obozu internowania w Vittel, a następnie do Drancy i ostatecznie do Auschwitz, gdzie zginęli 1 maja 1944 roku.
Bibliografia i linki
- Free version in Yiddish of Dos lid funem oysgehargetn yidishn folk
- Dzieła Icchaka Kacenelsona w bibliotece Polona
Podsumowanie
Icchak Kacenelson był ważną postacią w żydowskiej literaturze, której twórczość oraz tragiczny los podczas Holokaustu pozostają w pamięci współczesnych. Jego wkład w kulturę jidysz oraz działalność w getcie warszawskim są świadectwem nie tylko artystycznego talentu, ale także odwagi w obliczu zagłady.