Cyfrowa Twierdza – debiutancka powieść Dana Browna, to technothriller skupiający się na zagrożeniu dla bezpieczeństwa narodowego, które wyłania się z działania agencji NSA.
Opis fabuły
Agencja Bezpieczeństwa Narodowego dysponuje superkomputerem „Translator”, zdolnym do łamania szyfrów w kilka minut. Były pracownik agencji, Ensei Tankado, ogłasza, że opracował algorytm „Cyfrowa Twierdza”, który jest odporny na ataki metodą „Brute Force”. Szyfr staje się wyzwaniem dla Susan Fletcher, kryptologa w NSA, która wraz z dyrektorem wydziału kryptograficznego przystępuje do rozwiązania zagadki. Tankado wystawia swój algorytm na aukcję, grożąc, że jeśli ktoś go zaatakuje, jego wspólnik ujawni kod, co może doprowadzić do katastrofy wywiadu. Po śmierci Tankado, Susan i jej narzeczony David Becker muszą odnaleźć klucz do szyfru, aby zapobiec katastrofie.
Rozwiązanie
„Cyfrowa Twierdza” okazuje się być maskowanym wirusem, którego celem jest zniszczenie bezpieczeństwa NSA. Klucz Tankado nie jest kluczem do szyfru, lecz hasłem, które unieszkodliwia wirusa. W rzeczywistości North Dakota, rzekomy wspólnik Tankado, to fikcyjna postać stworzona przez niego. Zabójstwo Tankado zostało zlecone przez dyrektora wydziału kryptoanalizy, który chciał wprowadzić lukę w systemie. Dzięki pomocy Davida, Susan udaje się odczytać pozostawione przez Tankado wskazówki i wprowadzić odpowiedni kod, ratując system.
Bohaterowie
- Susan Fletcher – główny kryptograf NSA
- Komandor Trevor J. Strathmore – dyrektor wydziału kryptoanalizy NSA
- David Becker – narzeczony Susan
- Ensei Tankado – autor algorytmu
- North Dakota – fikcyjny wspólnik Tankado
- Greg Hale – kryptograf, przyjaciel Tankado
Nieścisłości
Książka zawiera wiele nieścisłości, w tym:
- Bohaterowie próbują złamać kod bez znajomości algorytmu i klucza.
- Prawda o szyfrowaniu: istnieją szyfry, które są nie do złamania, jak szyfrowanie z kluczem jednorazowym.
- Opis wydajności „Translatora” jest matematycznie nieprawidłowy.
- W kontekście kryptografii asymetrycznej, do odszyfrowania potrzebny jest klucz prywatny, a nie publiczny.
Przypisy
Kategoria: Powieści Dana Browna, Kategoria: Powieści z 1998 roku.