Dzisiaj jest 19 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Ossala

Ossala – Podstawowe Informacje

Ossala to wieś w Polsce, zlokalizowana w województwie świętokrzyskim, w powiecie staszowskim, w gminie Osiek. W latach 1975–1998 administracyjnie należała do województwa tarnobrzeskiego. Wieś leży przy drodze krajowej nr 79 oraz drodze powiatowej nr 42342.

Infrastruktura i Szkoła

W Ossali znajduje się szkoła podstawowa oraz Ochotnicza Straż Pożarna. Miejscowość jest również miejscem przebiegu zielonego szlaku turystycznego oraz żółtego szlaku rowerowego, w tym pielgrzymkowego Szlaku architektury drewnianej.

Zabytki i Interesujące Miejsca

  • Izba Pamięci o Adamie Bieniu – członku Polskiego Państwa Podziemnego.
  • Dom Pracy Twórczej Józefy i Adama Kwiatkowskich – malarki i poetki, położony w Osadzie Młyńskiej.

Historia i Nazewnictwo

Pierwsza wzmianka o Ossali pochodzi z czasów Joannisa Długosza, z lat 1470-1480. Wieś była wówczas dziedziczona przez Piotra Kołaczkowskiego. W rejestrze poborowym z 1508 roku wieś należała do Pawła Kołaczkowskiego, który płacił 22 grzywny poboru. W 1578 roku Ossala była częścią parafii Niekrasów.

Nazewnictwo wsi zmieniało się na przestrzeni wieków. W 2002 roku zmieniono pisownię z „Osala” na „Ossala”. Miejscowość posiada również przypisany numer SIMC w systemie TERYT.

Dawne Części Wsi

W latach 70. XX wieku stworzono spis lokalnych części integralnych wsi Ossala.

Lokalizacja

Ossala znajduje się 8,5 km na północ od Połańca, 16,2 km na wschód od Staszowa oraz 22,7 km na północ od Mielca. Wieś leży na wysokości 180,1 m n.p.m.

Podsumowanie

Ossala to wieś o bogatej historii i tradycji, z zachowanymi zabytkami oraz rozwiniętą infrastrukturą, w tym szkołą i szlakami turystycznymi. Jej nazwa oraz status administracyjny zmieniały się na przestrzeni wieków, co odzwierciedla jej dynamiczny rozwój.