Rudolph Carl Gorman (R.C. Gorman)
Rudolph Carl Gorman, znany jako R.C. Gorman, był amerykańskim artystą pochodzenia indiańskiego, urodzonym 26 lipca 1931 roku w Chinle, Arizona. Zmarł 3 listopada 2005 roku w Albuquerque, Nowy Meksyk. Gorman był członkiem plemienia Nawaho i właścicielem galerii w Taos, w Nowym Meksyku.
Życiorys
Gorman dorastał w rezerwacie Nawaho, gdzie od najmłodszych lat interesował się sztuką. Jego pasja do rysowania i malowania zyskała impuls dzięki nauczycielce Jenny Lind w prezbiteriańskiej szkole misyjnej. Po służbie wojskowej studiował sztukę i literaturę na Northern Arizona University, a następnie w Meksyku, gdzie poznał Diego Riverę. Po powrocie do USA kontynuował naukę w San Francisco State University.
W 1968 roku, Gorman otworzył swoją galerię w Taos, stając się jednym z pierwszych indiańskich artystów posiadających własną przestrzeń wystawową w USA. Jego prace, charakteryzujące się żywymi kolorami i przedstawiające kobiece postacie, szybko zdobyły uznanie krytyków i kolekcjonerów. Tworzył w różnych stylach, często korzystając z motywów tradycyjnych dla plemienia Nawaho.
Osiągnięcia i uznanie
- W 1973 roku był jedynym żyjącym indiańskim artystą, którego prace znalazły się na wystawie „Arcydzieła Amerykańskich Indian” w Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku.
- W 1983 roku opublikowano jego biografię „R.C. Gorman: A Portrait”.
- Gorman zredagował cztery książki kucharskie, wzbogacone własnymi ilustracjami.
- Jego prace były w posiadaniu wielu znanych osób, w tym Elizabeth Taylor i Andy’ego Warhola.
Gorman był również ceniony za wkład w promowanie współczesnych artystów tubylczych w sztukach pięknych. Otrzymał liczne wyróżnienia, w tym uznanie od Harvard University oraz od gubernatora Nowego Meksyku, który określił go jako „jednego z najwybitniejszych indiańskich artystów wszech czasów”.
Śmierć i dziedzictwo
W 2005 roku Gorman zmarł na zapalenie płuc. Po jego śmierci flagi na budynkach stanowych w Nowym Meksyku zostały opuszczone do połowy masztu. Jego twórczość oraz wpływ na sztukę indiańską pozostają znaczącym elementem kultury amerykańskiej.