Fusil à répétition F2 (FR F2)
FR F2 to francuski karabin wyborowy, który został zaprojektowany w latach 70. XX wieku w odpowiedzi na potrzebę modernizacji uzbrojenia armii francuskiej.
Historia
W końcu lat 70. armia francuska zdecydowała się na zastąpienie naboju 7,5 x 54 mm nowym nabojem 7,62 x 51 mm NATO oraz karabinu FR F1 nową konstrukcją. Karabin F2 po raz pierwszy użyto w operacji „Bonite” w Kolwezi w 1978 roku, gdzie wykazał swoje zalety podczas działań wojskowych.
Nowa konstrukcja bazuje na modelu FR F1, wprowadzając nowoczesne materiały oraz ulepszenia, które zwiększyły celność. W konstrukcji zastosowano plastikowe łoże i kolbę, a także grubościenną tuleję z tworzywa, co zmniejsza falowanie powietrza nad lufą oraz utrudnia wykrycie strzelca za pomocą termowizorów. Karabin wyposażony jest w podstawę celownika zgodną z normą STANAG 2324. Produkcję FR F2 rozpoczęto w 1984 roku.
Opis
FR F2 jest indywidualną bronią powtarzalną. Posiada czterotaktowy, ślizgowo-obrotowy zamek z ryglowaniem za pomocą dwóch rygli. Zasilanie odbywa się z wymiennego magazynka pudełkowego o pojemności dziesięciu naboi. Lufa zakończona jest tłumikiem płomienia i otoczona tuleją z tworzywa sztucznego. Karabin standardowo wyposażony jest w optyczny celownik o powiększeniu 6 x 42 oraz stałe mechaniczne przyrządy celownicze. Kolba i łoże wykonane są z tworzywa sztucznego, a do łoża zamocowany jest lekki regulowany dwójnóg.
Przypisy
Brak dodatkowych przypisów.
Bibliografia
- Jacek Wist, Pierwszy kontrakt, Apolonia Dream, Warszawa 2009.
- Stanisław Kochański, Brygady antyterrorystyczne Operacje Uzbrojenie, SIGMA NOT 1992.
- Ireneusz Chloupek, „Francuski 'snajper'”, Komandos, 1994.