Artur Rapaport
Artur Rapaport (12 marca 1889 – 13 sierpnia 1937) był polskim filologiem klasycznym, nauczycielem, edytorem oraz tłumaczem dzieł antycznych, a także autorem słownika grecko-polskiego. Urodził się we Lwowie, gdzie spędził większość swojego życia zawodowego.
Edukacja
W latach 1899–1907 uczęszczał do Gimnazjum im. Franciszka Józefa we Lwowie. Następnie studiował na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Lwowskiego, zdobywając wiedzę pod kierunkiem wybitnych profesorów, takich jak Bronisław Kruczkiewicz, Tadeusz Sinka i Stanisław Witkowski. W 1913 roku obronił doktorat na podstawie rozprawy dotyczącej Nowego Testamentu. Egzamin nauczycielski zdał w 1912 roku.
Praca zawodowa i naukowa
W latach 1912–1919 Rapaport był nauczycielem w C. K. VI Gimnazjum we Lwowie, a następnie w II Państwowym Gimnazjum im. Karola Szajnochy. Od 1926 roku był członkiem Komisji Filologicznej Polskiej Akademii Umiejętności i Towarzystwa Naukowego we Lwowie. Angażował się w działalność Polskiego Towarzystwa Filologicznego.
W swoich publikacjach, często pod pseudonimem A. R., badał dorobek klasycznych pisarzy, takich jak Platon, Ksenofont i Liwiusz. Opracował wybory tekstów dla gimnazjów, w tym:
- Iliada Homera (1927)
- Wybór z pism Platona (1927)
- Dzieje rzymskie Liwiusza (1925)
Współpracował z czasopismami naukowymi, takimi jak „Eos”, „Muzeum” i „Kwartalnik Klasyczny”. Przełożył na język polski dzieła Ksenofonta, w tym Wyprawę Cyrusa (1924) oraz Sympozjon (1929). Jego najważniejszą pracą jest Słownik grecko-polski do wyboru z pieśni Homera (1932).
Bibliografia
Rościsław Skręt, Artur Rapaport, w: Polski Słownik Biograficzny, tom XXX, 1987.
Linki zewnętrzne
Dzieła Artura Rapaporta w bibliotece Polona.
Kategoria: Absolwenci Uniwersytetu Lwowskiego, Członkowie Towarzystwa Naukowego we Lwowie, Polscy filolodzy klasyczni, Polscy Żydzi.