Dzisiaj jest 19 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Opactwo Cystersów w Oliwie

Opactwo Cystersów w Oliwie

Opactwo Cystersów w Oliwie, znajdujące się w Gdańsku, było najstarszym klasztorem na Pomorzu Gdańskim, działającym od 1188 do 1831 roku. Zakon cystersów przybył do Oliwy z Kołbacza, a fundatorem był książę pomorski Sambor I. Klasztor szybko zyskał przywileje, w tym prawa do rybołówstwa oraz młynów na Potoku Oliwskim.

Historia i rozwój

W początkowym okresie konwent liczył tylko 12 zakonników, co ograniczyło ich działalność do budowy romańskiego oratorium. W XIII wieku klasztor przeszedł szereg rozbudów, w tym budowę gotyckiego kościoła.

Pod panowaniem książąt pomorskich

  • 1195 – Zmiany w konwencie z powodu dyscyplinarnych problemów.
  • 1274 – Książę Mściwoj II zabrania wyrębu w lasach klasztornych.
  • 1308 – Gdańsk zajęty przez Brandenburczyków, zniszczenie klasztoru.

W czasach krzyżackich

Po 1308 roku Oliwa znalazła się pod panowaniem Krzyżaków. Mimo sporów majątkowych, papież Jan XXII potwierdził prawa klasztoru. W 1350 roku pożar strawił kościół, który odbudowano w stylu gotyckim.

Reformacja i konflikty

W XVI wieku reformacja zaczęła zyskiwać wpływy. Klasztor starał się o utrzymanie autonomii, mimo nacisków na przekształcenie w zakon żebraczy. W 1577 roku opactwo zostało obrabowane i spalone przez gdańszczan.

Czasy Wazów i późniejsze wydarzenia

W XVII wieku opactwo przeżywało rozkwit, a król Jan III Sobieski odwiedzał Oliwę. W czasie „Potopu” Szwedzi splądrowali klasztor, a w 1660 roku podpisano traktat pokojowy w Oliwie.

Od rozbiorów do kasacji

W wyniku rozbiorów Polski opactwo straciło autonomię. W 1831 roku zakon cysterski został zlikwidowany, a dobra klasztorne podzielone między miasto Gdańsk a króla pruskiego. Ostatni opat, Józef Hohenzollern-Hechingen, zmarł w 1836 roku.

Powrót cystersów

Cystersi powrócili do Oliwy w 1945 roku, jednak nie odzyskali opactwa. Obecnie działają w poewangelickim kościele przy ul. Leśnej oraz w budynku przy ul. Polanki.