Léon Degrelle
Léon Degrelle (15 czerwca 1906 – 31 marca 1994) był belgijskim politykiem i wojskowym o poglądach nacjonalistycznych i faszystowskich, uznawanym za kolaboranta Niemiec nazistowskich. Po II wojnie światowej został zaocznie skazany na karę śmierci. Służył jako oficer w Waffen-SS, dowodząc 28 Ochotniczą Dywizją Grenadierów Pancernych SS „Wallonien” na froncie wschodnim.
Życiorys
Dzieciństwo i młodość
Degrelle wychował się w katolickiej rodzinie. Ukończył szkołę średnią w Namur, a następnie studiował prawo na Uniwersytecie w Louvain, gdzie zetknął się z ideami nacjonalizmu integralnego. W 1930 roku porzucił studia bez uzyskania dyplomu.
Działalność polityczna
W 1930 roku wyjechał do Meksyku, gdzie pisał o prześladowaniach katolików. Po powrocie do Belgii założył ruch nacjonalistyczny Christus Rex. W wyborach w 1936 roku zdobył 11,5% głosów, co dało mu 21 miejsc w parlamencie.
Przed wybuchem II wojny światowej nawiązał kontakty z nazistami, w tym z Josephem Goebbelsem i Benito Mussolinim. Po przegranych wyborach w 1939 roku jego partia straciła wpływy.
Pod okupacją
Po niemieckiej inwazji w 1940 roku został aresztowany, ale po uwolnieniu wrócił do Belgii i rozpoczął współpracę z okupantem. Jego partia została uznana za jedyną legalną w Walonii. W 1941 roku wstąpił do Legionu Walońskiego, gdzie szybko awansował na oficera.
Degrelle brał udział w walkach na froncie wschodnim, a jego działania przyniosły mu znaczące dochody, w tym z przejmowania majątku żydowskiego. W 1943 roku został ekskomunikowany przez Kościół katolicki, ale nadal zdobywał wpływy.
W maju 1943 roku Legion Waloński został przekształcony w Brygadę Szturmową SS „Walonia”. Degrelle walczył w bitwach nad Dnieprem i został odznaczony przez Adolfa Hitlera Krzyżem Rycerskim.
Po wojnie
Po wojnie Degrelle osiedlił się w Hiszpanii, gdzie prowadził życie przedsiębiorcy. Negował Holokaust i angażował się w ruchy neonazistowskie. Jego publikacje, w tym książki o tematyce wojennej, utrzymywały jego kontrowersyjną postać w obiegu publicznym.
Publikacje
- Płonące dusze
- Front wschodni 1941–1945
- Wiek Hitlera
- Waffen SS
Podsumowanie
Léon Degrelle pozostaje kontrowersyjną postacią w historii Belgii, znaną z kolaboracji z nazistami oraz negowania Holokaustu, a jego działalność polityczna i wojskowa miała znaczący wpływ na losy wielu ludzi w czasie II wojny światowej.