Rózia Nitowaczka – Ikona II Wojny Światowej
Rózia Nitowaczka (ang. Rosie the Riveter) to fikcyjna postać, która stała się symbolem kobiet pracujących w amerykańskich fabrykach podczas II wojny światowej. Pojawiła się po raz pierwszy w piosence napisanej w 1942 roku przez Redda Evansa i Johna Jacoba Loeba.
Nieporozumienia dotyczące symboliki
Rózia Nitowaczka często mylona jest z plakatem J. Howarda Millera „We Can Do It!”, który powstał w tym samym roku, ale przed spopularyzowaniem piosenki. Plakat ten był częścią kampanii propagandowej dla Westinghouse Electric Company i przedstawiał Geraldine Doyle, a nie Rózię. W 2012 roku amerykańska agencja Ad Council błędnie przypisała sobie autorstwo plakatu, co zostało później skorygowane. Możliwe, że modelką na plakacie była Naomi Parker (Fraley), a zdjęcie zrobiono w Alameda Naval Air Station w Kalifornii. Do dziś nie potwierdzono ostatecznie tożsamości przedstawionej kobiety.
Geneza postaci
W czasie II wojny światowej, w latach 1940-1945, w USA realizowano program Training Within Industry, który miał na celu kształcenie umiejętności zarządczych wśród doświadczonych pracowników. Program ten miał za zadanie przygotowanie kobiet do pracy w przemyśle, aby skutecznie zastąpiły mężczyzn, którzy zostali powołani do wojska. Badacz Jim Huntzinger zauważa, że kobiety musiały szybko przyswajać nowe umiejętności, aby stać się „Róziami Nitowaczkami”. Program Training Within Industry obejmował m.in. szkolenia praktyczne, w tym metodę doskonalenia operacji nitowania, co mogło wpłynąć na nazwę tej ikony.
Znaczenie kulturowe
Rózia Nitowaczka stała się symbolem siły i determinacji kobiet, które wniosły istotny wkład w przemysł wojenny. Jej wizerunek, w tym znana okładka „The Saturday Evening Post” z 29 maja 1943 roku autorstwa Normana Rockwella, podkreślał rolę kobiet w czasie wojny i ich wkład w walkę o niepodległość.
Podsumowanie
Rózia Nitowaczka to nie tylko fikcyjna postać, ale ikona, która symbolizuje zmiany społeczne i gospodarcze w USA podczas II wojny światowej. Jej historia odzwierciedla determinację kobiet w obliczu trudnych czasów oraz ich wpływ na przemysł i społeczeństwo.