Luigi Serafini
Luigi Serafini (6 czerwca 1808 – 1 lutego 1894) był włoskim duchownym katolickim, biskupem Viterbo oraz kardynałem. Pochodził z rodziny szlacheckiej i był bratankiem kardynała Giovanniego Serafiniego.
Wykształcenie i Kariera
Serafini kształcił się w kolegium w Sabina oraz w Collegio Romano w Rzymie, gdzie uzyskał doktorat obojga praw na Uniwersytecie La Sapienza w 1832 roku. Rozpoczął pracę jako prawnik w Kurii Rzymskiej, gdzie piastował różne urzędowe stanowiska, w tym relatora Świętej Konsulty dla prowincji Rieti oraz audytora w Trybunale Sygnatury Apostolskiej.
Święcenia i Biskupstwo
Choć tytuł prałata domowego papieskiego otrzymał w 1843 roku, święcenia kapłańskie przyjął dopiero w 1853 roku. W czerwcu 1870 został mianowany biskupem Viterbo e Toscanella, a sakrę biskupią otrzymał z rąk kardynała Constantino Patrizi.
Kardynał i Dalsza Działalność
W 1877 roku papież Pius IX wyniósł go do godności kardynalskiej, nadając mu tytuł prezbitera S. Girolamo dei Croati. Uczestniczył w konklawe po śmierci Piusa IX, gdzie wybrano Leona XIII. W 1880 roku zrezygnował z funkcji biskupa Viterbo i objął stanowisko prefekta Trybunału Sygnatury Apostolskiej.
W latach 1885-1893 pełnił funkcję prefekta Kongregacji Soboru Trydenckiego, a od czerwca 1893 był sekretarzem Listów Apostolskich. W 1888 roku awansował do rangi kardynała-biskupa i objął diecezję tytularną Sabina oraz opactwo S. Maria di Farfa.
Śmierć i Dziedzictwo
Luigi Serafini zmarł w wieku 85 lat, a jego ciało zostało pochowane na cmentarzu Campo Verano w Rzymie. Był jednym z kardynałów mianowanych przez Piusa IX.