Powściągliwość i Praca
„Powściągliwość i Praca” to polskie czasopismo wydawane jako miesięcznik w latach 1898–2006 przez zgromadzenie michalitów. Jego założycielem był bł. ks. Bronisław Markiewicz, który również założył zgromadzenie michalitów w Miejscu Piastowym.
Historia pisma
W 1892 roku ks. Markiewicz przybył do Miejsca Piastowego, a w lipcu 1898 roku opublikował pierwszy numer miesięcznika. Publikacje skupiały się na tematach katechetycznych, pedagogicznych, społecznych i kulturalnych.
Miesięcznik szybko zyskał popularność, rozchodząc się w Galicji, Królestwie Kongresowym, zaborze pruskim oraz wśród Polonii w Ameryce. Jego nakład osiągnął 9 tysięcy egzemplarzy. Wydawanie pisma zostało przerwane podczas I wojny światowej, a następnie wznowione w 1925 roku.
Drugą wojnę światową oraz zmiany polityczne w Polsce spowodowały kolejne przerwy w publikacji. W 1966 roku ks. Franciszek Malicki rozpoczął wydawanie pisma w formie maszynopisu do użytku wewnętrznego. Od lat 70. XX wieku do 1974 roku, pismo redagował ks. Wojciech Zięba.
Wznowienie po stanie wojennym
Wznowienie „Powściągliwości i Pracy” stało się możliwe po zakończeniu stanu wojennego. W dniu 30 grudnia 1982 roku, Główny Urząd Kontroli Publikacji i Widowisk wydał zezwolenie na wznowienie edycji. Pierwszy numer ukazał się we wrześniu 1983 roku w nakładzie 30 tysięcy egzemplarzy.
W latach 80. XX wieku w piśmie pracowali dziennikarze oraz opozycjoniści represjonowani przez władze komunistyczne. W 1984 roku redaktorem naczelnym został ks. Jan Chrapek, który zorganizował zespół redakcyjny i stworzył środowisko ludzi kultury. Po nim, w 1986 roku, stanowisko to objął ks. Mieczysław Gladysz, a następnie ks. Tadeusz Musz oraz ks. Sylwester Łącki.
Ostatnie lata i zakończenie wydawania
W wyniku spadku nakładu, w 2006 roku, decyzją przełożonego generalnego ks. Kazimierza Radzika oraz Rady Generalnej, wydawanie „Powściągliwości i Pracy” zostało zawieszone na czas nieokreślony. Obecnie prezesem Towarzystwa „Powściągliwość i Praca” jest ks. Piotr Prusakiewicz.