Dzisiaj jest 19 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Adamov

Adamov

Adamov (niem. Adamsthal) to miasto w Czechach, położone na Morawach, w powiecie Blansko, w kraju południowomorawskim. Zgodnie z danymi z 31 grudnia 2003, miasto zajmuje powierzchnię 377 ha i ma 4871 mieszkańców.

Położenie

Adamov znajduje się na terenie Krasu Morawskiego, 12 km na północ od Brna, u ujścia Křtinského potoka do Svitawy.

Demografia

Źródło: Czeski Urząd Statystyczny

Historia

Historia Adamova związana jest z wydobyciem i przeróbką rud żelaza. Osada została założona w 1360 roku przez Čenka Krušinę z Lichtenburka. Po jego śmierci ziemie przeszły w ręce margrabiego Moraw, Jodoka, który zbudował Nový hrad. Początkowo miejscowość nosiła nazwę Hamry, związana z kuźnicami w regionie.

W 1597 roku, po śmierci Jana Šembery z Boskovic, posiadłości przeszły na Maxmiliána z Lichtenštejnu. Po jego bezdzietnej śmierci w 1643 roku, majątek odziedziczył bratanek, Karol Euzebiusz Liechtenstein, który przyczynił się do rozwoju przemysłu w regionie. W 1732 roku miejscowość zmieniła nazwę na Adamov na cześć Adama Josefa z Lichtenštejnu.

Rozwój miasta nastąpił po roku 1849, kiedy wybudowano linię kolejową Brno – Česká Třebová. W 1889 roku w Adamovie stworzono pierwszy w Monarchii Austro-Węgierskiej samochód z silnikiem benzynowym czterosuwowym. W XIX wieku powstało wiele reprezentacyjnych willi dla zamożnych mieszkańców Brna.

Po powstaniu Republiki Czechosłowackiej, zakłady adamowskie zostały przyłączone do Škody i produkowały na potrzeby wojska podczas lat 30. oraz II wojny światowej. W 1945 roku majątek Škody został upaństwowiony, a w 1947 roku przemianowano zakłady na Adamovské strojírny (ADAST).

Po wojnie nastąpił wzrost liczby mieszkańców, a produkcja obejmowała maszyny poligraficzne oraz sprzęt mierniczy. W 1960 roku Adamov został włączony do powiatu Blansko, a w 1964 roku uzyskał status miasta. W kolejnych latach zwiększył się eksport maszyn poligraficznych, a także tajna produkcja zbrojeniowa.

Linki zewnętrzne

Kategoria:Miasta w kraju południowomorawskim