Dzisiaj jest 18 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Przeszukiwania w Ukrainie w poszukiwaniu unikających poboru

Ukraińska policja przeprowadziła intensywną akcję przeszukań, która objęła ponad 200 lokalizacji w całym kraju. Działania te są odpowiedzią na powszechne próby ucieczki przed obowiązkową mobilizacją do armii, w szczególności w kontekście aktualnych trudności w pozyskiwaniu żołnierzy na liniach frontu. Celem operacji jest ograniczenie przypadków uchylania się od służby wojskowej, co nabiera szczególnego znaczenia w czasie wojny z Rosją.

NIELEGALNE PRZEKRACZANIE GRANICY

Jak wskazano w oficjalnych komunikatach, ukraińskie siły policyjne intensyfikują walkę z nielegalnymi próbami przekraczania granicy, które stały się powszechne wśród mężczyzn w wieku poborowym. Podejmowane działania są częścią większej operacji, która została zapoczątkowana w zeszłym tygodniu. Policja wcześniej przeprowadziła przeszukiwania w około 600 miejscach, w tym w domach i zakładach pracy.

SKUTKI MOBILIZACJI

Mobilizacja, która rozpoczęła się w zeszłym roku, wywołała niepokój wśród mężczyzn, co przyczyniło się do masowych ucieczek za granicę, w tym do Zachodniej Europy. Wiele osób decydowało się na ryzykowne trasy przemytnicze przez góry i rzeki, aby uniknąć służby wojskowej. Policja wskazała, że szczególnym celem operacji stały się osoby wspierające uciekinierów w nielegalnym przekraczaniu granicy.

KORUPCJA W INFRASTRUKTURZE WOJSKOWEJ

W operacji brały udział funkcje ścigania przestępstw związanych z oszustwami, fałszerstwem dokumentów oraz nieuprawnionymi ingerencjami w systemy elektroniczne urzędów. Z informacji przekazywanych przez agencję AFP wynika, że Ukraina od początku rosyjskiej inwazji w lutym 2022 roku zmaga się z zjawiskiem łapówkarstwa w kontekście mobilizacji wojskowej. Przykładem może być dymisja byłego prokuratora generalnego Andrija Kostina w październiku ubiegłego roku, która miała miejsce po ujawnieniu szerokiego systemu korupcyjnego, umożliwiającego zwolnienia z poboru dla urzędników państwowych. Osoby te otrzymywały nieprawdziwe orzeczenia o niepełnosprawności, co dodatkowo podkreśla skalę problemu.

W obecnej sytuacji na Ukrainie potwierdzają się obawy o skuteczność mobilizacji oraz uczciwość w działaniach organów ścigania, co może mieć długotrwałe konsekwencje dla kraju we-wszelkim kryzysie militarnym i społecznym.

Źródło/foto: Interia

O autorze:

Remigiusz Buczek

Piszę tu i tam, a bardziej tu. Zainteresowania to sport, polityka, nowe technologie.
Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie