Dzisiaj jest 18 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Messier 80

Messier 80

Messier 80 (M80, NGC 6093) to gromada kulista znajdująca się w gwiazdozbiorze Skorpiona. Została odkryta przez Charlesa Messiera 4 stycznia 1781 roku, który opisał ją jako mgławicę przypominającą jądro komety. William Herschel zauważył, że gromada jest jedną z najbogatszych i najbardziej skompresowanych w swojej klasie.

Charakterystyka fizyczna

Messier 80 znajduje się w odległości około 32,6 tys. lat świetlnych od Ziemi. Jej średnica wynosi około 95 lat świetlnych, a jasność obserwowana to około 7,3 magnitudo. Typ widmowy gromady określa się na F6.

Dane astronomiczne

M80 jest jedną z najgęstszych gromad kulistych w Drodze Mlecznej. Badania wykazały, że zawiera ona dużą liczbę tzw. błękitnych maruderów (Blue Stragglers), co sugeruje częste zderzenia gwiazd. Ponadto, odkryto jedynie dwie gwiazdy podwójne o ciasnych orbitach, co jest znacznie poniżej oczekiwań teoretycznych.

Nowa T Scorpii

W dniu 21 maja 1860 roku w gromadzie rozbłysła nowa T Scorpii, która na kilka dni zmieniła jej wygląd. W momencie odkrycia miała jasność około 7 magnitudo, a do 16 czerwca osłabła do 10,5 magnitudo.

Obserwacje

Messier 80 przypomina słabą kometę bez warkocza i jest stosunkowo łatwa do odnalezienia na niebie, leżąc w połowie drogi między gwiazdami Antares (α Scorpii) i Acrab (β Scorpii). Jasność powierzchniowa gromady maleje w jej zewnętrznych rejonach. Messier określił średnicę gromady na 2′, jednak przy użyciu średniej wielkości teleskopów można dostrzec ją jako nakrapiany, mgławicopodobny obiekt o promieniu 1,5-2,5′, w najlepszym wypadku słabo rozdzielony. Obserwacje pojedynczych gwiazd są możliwe przy użyciu większych teleskopów.