„`html
BMP-3 – Radziecki Bojowy Wóz Piechoty
BMP-3 to radziecki bojowy wóz piechoty, który powstał w odpowiedzi na rozwój wozów tej kategorii po wprowadzeniu BMP-2. Prototyp oparty był na podwoziu lekkiego czołgu pływającego, wykorzystując silnik UTD-29M o mocy 500 KM.
Historia
Prace nad BMP-3 rozpoczęły się w latach 80. XX wieku. W 1986 roku uruchomiono produkcję seryjną, jednak pojazd borykał się z problemami technicznymi, w tym z trudnościami w wymianie silnika. Mimo krytyki, BMP-3 był produkowany i zyskał pewną popularność na rynku eksportowym, z zamówieniami z Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Kuwejtu.
Wersje i Użytkownicy
W trakcie swojego istnienia BMP-3 doczekał się wielu wersji, takich jak:
- Modernizowane wersje eksportowe.
- Wersja z systemem obrony aktywnej Arena.
- Wersja dla piechoty morskiej (BMP-3F).
- Wersje dowodzenia i rozpoznawcze.
Użytkownikami BMP-3 są m.in. ZSRR, Federacja Rosyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Kuwejt, Ukraina, Azerbejdżan oraz Kazachstan.
Opis konstrukcji
BMP-3 jest pływającym, gąsienicowym wozem bojowym, który może przewozić 10 osób (3 członków załogi i 7 żołnierzy desantu). Pojazd jest wyposażony w nowoczesne uzbrojenie, w tym 100 mm armatę 2A70 oraz 30 mm armatę 2A72.
W przednim przedziale znajduje się miejsce kierowcy, a w środkowym – wieża z uzbrojeniem. Z tyłu znajduje się przedział desantu. Pojazd ma opancerzenie chroniące przed ostrzałem broni strzeleckiej oraz odłamkami. Kadłub wykonany jest ze stopu aluminium, a silnik jest napędzany hydromechanicznym układem przeniesienia mocy.
Specyfikacja Techniczna
- Długość: 7200 mm
- Szerokość: 3150 mm (z ekranami: 3300 mm)
- Wysokość: 2300 mm / 2450 mm
- Masa bojowa: 18,7 T
- Moc jednostkowa: 19,7 kW/T
- Prędkość maksymalna: 70 km/h (10 km/h w wodzie)
- Zasięg: 600 km
Podsumowanie
BMP-3 to wszechstronny bojowy wóz piechoty, który łączy w sobie nowoczesne technologie z tradycyjnymi rozwiązaniami. Mimo początkowych problemów technicznych, wóz zyskał uznanie zarówno w armiach krajów byłego ZSRR, jak i na rynkach eksportowych.
Bibliografia
- Dariusz Użycki, BWP-3, Nowa Technika Wojskowa 3/93.
- Janusz Magnuski, Jeszcze o BMP-3, Nowa Technika Wojskowa 6/93.
Linki zewnętrzne
„`