Międzyborów
Międzyborów, dawniej znany jako Czarny Borek (do 8 maja 1954 roku), to wieś w województwie mazowieckim, w powiecie grodziskim, w gminie Jaktorów. Obecnie miejscowość jest częścią historycznego obszaru, w przeszłości administracyjnie związana z gromadą Międzyborów oraz województwem skierniewickim (1975–1998).
Geografia i infrastruktura
Wieś leży na terenie obszaru chronionego krajobrazu, znanego jako Wydmy Międzyborowskie, które są pozostałością po zlodowaceniu. W Międzyborowie znajduje się stacja kolejowa, która umożliwia dojazd do Warszawy oraz pobliskich miejscowości pociągami Kolei Mazowieckich. Miejscowość jest również siedzibą rzymskokatolickiej parafii Przemienienia Pańskiego.
Historia
Osadnictwo w Międzyborowie sięga wczesnego średniowiecza, jednak wieś zaczęła dynamicznie rozwijać się na przełomie XIX i XX wieku, głównie w związku z rozbudową fabryki włókienniczej w Żyrardowie. W 1908 roku obszar został sprzedany małżeństwu Zyskin, które rozpoczęło wyrąb lasów i budowę stacji kolejowej.
W 1923 roku rozpoczęła działalność szkoła, a w 1936 roku rozpoczęto budowę nowego obiektu szkolnego, który obecnie funkcjonuje jako Zespół Szkół Publicznych. W Międzyborowie działała także drużyna 3 Plutonu Młodzieżowego 7 Kompanii AK.
W 1962 roku powstała kaplica ku czci harcerzy poległych w II wojnie światowej, a nowy kościół został wzniesiony w latach 1977-1980.
Przyroda
Wydmy Międzyborowskie to unikalny zespół przyrodniczo-krajobrazowy, którego powstanie związane jest z końcem epoki lodowcowej. Wydmy osiągają wysokość ponad 10 m i są porośnięte bogatą roślinnością. Znajduje się tam ścieżka dydaktyczna, która prezentuje najciekawsze fragmenty tego obszaru.
Szlaki piesze
- Radziejowice – rez. Dąbrowa Radziejowska – Międzyborów
- Ścieżka przyrodniczo-historyczna „Wydmy Międzyborowskie i okolice” (żółto-zielone kwadraty)