Eugeniusz Frankowski
Eugeniusz Frankowski (1884-1962) był polskim archeologiem, etnologiem, etnografem oraz muzeologiem. Urodził się w Siedlcach, a zmarł w Poznaniu. Jego życie i kariera były ściśle związane z badaniami kulturoznawczymi oraz działalnością naukową w Polsce i za granicą.
Życiorys
Frankowski był synem Władysława i Ludwiki z Kozłowskich. Po ukończeniu gimnazjum w Siedlcach, przeniósł się do Żytomierza, gdzie został wydalony z powodu udziału w rewolucji 1905 roku. Maturę zdał w 1907 roku i rozpoczął studia na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 1921 roku uzyskał doktorat z archeologii, a rok później habilitację z etnografii na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 1922-1928 prowadził wykłady na tym uniwersytecie, a od 1948 roku był profesorem zwyczajnym etnografii i etnologii na Uniwersytecie w Poznaniu.
W okresie międzywojennym Frankowski był aktywnym propagatorem Polski w Hiszpanii, współpracując z polskimi mediami i instytucjami. W latach 1921-1939 pełnił funkcję dyrektora Muzeum Etnograficznego w Warszawie, gdzie przyczynił się do rozwoju działalności naukowej i edukacyjnej muzeum. Niestety, większość jego zbiorów oraz prywatna biblioteka zostały zniszczone podczas II wojny światowej.
Po wojnie prowadził zajęcia z etnografii i muzeologii w ramach tajnego nauczania, a następnie pracował jako nauczyciel. Zmarł 8 lutego 1962 roku.
Działalność naukowa
Frankowski prowadził badania etnograficzne i antropologiczne w Polsce oraz na Półwyspie Iberyjskim. Jego prace rozpoczęły się w czasie studiów na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie brał udział w badaniach antropologicznych w polskiej góralszczyźnie. Później prowadził samodzielne badania na Polesiu Wołyńskim oraz w Kotlinie Sądeckiej.
Wybrane publikacje
Frankowski był autorem wielu prac naukowych. Niektóre z nich to:
- Etxegoien Juanarena Jose, Eugeniusz Frankowski en Auritz/Burguete y Oreaga/Roncesvalles. Fotografías ineditas de 1917
- Dziekoński Tadeusz, Prof. dr Eugeniusz Frankowski, „Lud”, t. 48, s. 563-570.
- Sokolewicz Zofia, Klasycy etnografii polskiej: Eugeniusza Frankowskiego teoria myślenia magicznego i obrzędów przejścia, „Etnografia Polska”, t. XXXI, z. 2, s. 11-25.
Podsumowanie
Eugeniusz Frankowski był znaczącą postacią w polskiej nauce o kulturze, cenionym za swoje badania i działalność edukacyjną. Jego prace miały istotny wpływ na rozwój etnografii i antropologii w Polsce.