Jan Bogumił Freyer
Jan Bogumił Freyer, znany również jako Johann Gottlieb, urodził się 8 lutego 1778 roku w Siedlcach, a zmarł 18 listopada 1828 roku w Warszawie. Był lekarzem, profesorem Królewskiego Uniwersytetu Warszawskiego oraz aktywnym społecznikiem.
Życie i edukacja
Freyer pochodził z rodziny aptekarskiej; jego ojcem był Jan Jerzy Freyer, nadworny aptekarz, który osiedlił się w Polsce z Dolnego Śląska. Jan Bogumił ożenił się dwukrotnie: z Karoliną Wilhelminą Hermann oraz po jej śmierci z Fryderyką Joanną Hermann.
Ukończył gimnazjum w Toruniu, a następnie rozpoczął studia na Uniwersytecie Albertyna w Królewcu, które kontynuował w Göttingen, gdzie uzyskał dyplom w 1802 roku. Po powrocie do Siedlec prowadził prywatną praktykę lekarską do 1807 roku, kiedy to został powołany przez ks. Konstantego Adama Czartoryskiego na lekarza nadwornego w Międzyrzecu Podlaskim. W 1809 roku przeniósł się do Warszawy.
Kariera akademicka
W 1811 roku rozpoczął pracę jako wykładowca w Szkole Lekarskiej, a później na Królewskim Uniwersytecie Warszawskim, gdzie w 1819 roku uzyskał tytuł profesora. Od 1816 roku pełnił funkcję lekarza departamentowego, a od 1818 roku był dziekanem wydziału lekarskiego. Kierował Kliniką Chorób Wewnętrznych i był aktywny w działalności społecznej, m.in. jako prezes Rady Ogólnej Lekarskiej oraz członek Warszawskiego Towarzystwa Lekarskiego.
Działalność naukowa
Freyer pozostawił znaczący dorobek w dziedzinie medycyny, w tym podręczniki dla studentów, takie jak:
- „Materya medyczna, czyli nauka o sposobie stosowania środków lekarskich”
- „Terapia szczegółowa”
W 1823 roku otrzymał dziedziczne szlachectwo Królestwa Kongresowego z herbem Jerzysław. Zmarł na gruźlicę płuc, pozostawiając żonę i dziesięcioro dzieci w trudnej sytuacji finansowej.
Rodzina i dziedzictwo
Jego syn, Jan Karol Freyer, był również wybitnym lekarzem. Potomkowie Freyera zajmowali wysokie stanowiska w przemyśle farmaceutycznym. Rodzinny grobowiec Freyerów znajduje się na cmentarzu ewangelickim w Warszawie.
Bibliografia
- Henning von Freier, Die Geschichte der Familie von Freier/Freyer, Düsseldorf 2006
- Eugeniusz Szulc, Cmentarz Ewangelicko-Augsburski w Warszawie, zmarli i ich rodziny, Warszawa 1989
- Stanisław Łoza, Rodziny polskie pochodzenia cudzoziemskiego osiadłe w Warszawie i okolicach, T. 3, Warszawa 1935
- Polski Słownik Biograficzny, t. VII, Kraków 1947–1958