Dzisiaj jest 18 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Robotnicza Partia Polskich Socjalistów

„`html

Robotnicza Partia Polskich Socjalistów (RPPS)

Robotnicza Partia Polskich Socjalistów (RPPS) to polska partia polityczna lewicy socjalistycznej, która została założona 11 kwietnia 1943 roku na II Zjeździe Polskich Socjalistów i rozwiązana 27 stycznia 1945 roku.

Zarys historyczny

Na początku w skład Komitetu Centralnego weszli: Piotr Gajewski (przewodniczący), Teofil Głowacki (sekretarz), Edward Osóbka (skarbnik) oraz inni członkowie. RPPS krytykowała rząd RP na uchodźstwie oraz Delegaturę Rządu RP na Kraj. Partia sprzeciwiała się współpracy z Polską Partią Robotniczą (PPR) i postulowała utworzenie rządu ludowego oraz reformy socjalistyczne po wyzwoleniu kraju.

RPPS miała własną organizację bojową, Milicję Ludową, która w kwietniu 1943 roku weszła w skład Polskiej Armii Ludowej. Na III Zjeździe RPPS w Warszawie w dniu 19 września 1943 roku wybrano nowy Komitet Centralny. W listopadzie 1943 RPPS dołączyła do Naczelnego Komitetu Ludowego Zjednoczonych Stronnictw Demokratycznych i Socjalistycznych.

W 1944 roku, z powodu różnic w podejściu do współpracy z PPR, doszło do rozłamu w RPPS. Edward Osóbka, który sprzyjał współpracy z PPR, ogłosił nowy Tymczasowy Komitet Centralny. W maju 1944 roku zorganizowano IV Zjazd RPPS, który potwierdził jego przewodnictwo, ale także skrytykował wcześniejszą politykę partii.

W czerwcu 1944 roku frakcja RPPS, która odrzucała współpracę z komunistami, zmieniła nazwę na PPS-Lewica. W lipcu tego samego roku obie frakcje RPPS działały wspólnie w Powstańczym Porozumieniu Demokratycznym. W dniu 27 stycznia 1945 roku RPPS ogłosiła swoje rozwiązanie, wzywając członków do wstąpienia do Polskiej Partii Socjalistycznej (PPS).

Przypisy

  • Link do programu RPPS: [Program RPPS](https://polskapartiasocjalistycznawroclaw.wordpress.com/historia-pps/deklaracja-programowa-pps/przed-rokiem-1948/program-rpps-1943/)
  • Artykuł o wojennych drogach polskich socjalistów: [Wojenne drogi polskich socjalistów](http://www.s-ciesielski.com/polmysl/socwoj.htm)

Kategorie

  • Partie i ugrupowania konspiracyjne w okupowanej Polsce 1939–1945
  • Polskie organizacje podziemne II wojny światowej
  • Polskie partie socjalistyczne
  • Polska Partia Socjalistyczna w czasie II wojny światowej
  • Polskie organizacje antyfaszystowskie

„`