Dzisiaj jest 18 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Estonia wzmacnia marynarkę wojenną. „Przygotowujemy się na wyzwania w Bałtyku”

Estoński minister obrony Hanno Pevkur ogłosił w piątek plany dotyczące zwiększenia uprawnień marynarki wojennej, w tym wprowadzenia możliwości użycia siły. Zmiany te są odpowiedzią na rosnące zagrożenia dla bezpieczeństwa krytycznej infrastruktury morskiej, zwłaszcza w kontekście obcych jednostek pływających. Pevkur podkreślił, że decyzje te mają związek z niedawnym incydentem, który dotyczył uszkodzenia podmorskich kabli przesyłowych w Zatoce Fińskiej.

NOWE REGULACJE W OBRONIE INFRASTRUKTURY MORSKIEJ

Przedstawiony projekt dotyczący zmian w przepisach został już złożony do rozpatrzenia przez radę ministrów. W przypadku konieczności użycia siły, minister obrony będzie odpowiedzialny za wydanie odpowiedniego zezwolenia. Pevkur dodał, że Estonia chce mieć możliwość skutecznej reakcji na zagrożenia występujące w swojej strefie ekonomicznej oraz na obszarze morskim.

KONTROWERSYJNY INCYDENT W ZATOCE FIŃSKIEJ

Plany estońskich władz bezpośrednio dotyczą zdarzenia, które miało miejsce 25 grudnia 2024 roku, kiedy to doszło do uszkodzenia podmorskich kabli przesyłowych. W wyniku tego incydentu uszkodzeniu uległy kable elektroenergetyczne EstLink 2, łączące Estonię z Finlandią, oraz kilka międzynarodowych kabli telekomunikacyjnych. Wspomniany tankowiec, Eagle S, podejrzewany o to przestępstwo, jest przypisywany rosyjskiej flocie cieni i kursował z Petersburga do Egiptu z ładunkiem rosyjskiego paliwa. Finowie uważają, że uszkodzenia kabli spowodowane zostały przez przeciągnięcie kotwicy jednostki po dnie morskim na odcinku około 100 km.

INTERWENCJA FIŃSKIEJ POLICJI

Fińska policja podjęła decyzję o zatrzymaniu tankowca przed jego opuszczeniem Zatoki Fińskiej oraz przeprowadziła kontrolę na pokładzie. Premier Estonii, Kristen Michal, określił tę akcję jako „bezprecedensową” i zaznaczył, że to kolejny incydent związany z uszkodzeniem infrastruktury podmorskiej, jednak po raz pierwszy doszło do zatrzymania podejrzanego oraz natychmiastowego wszczęcia śledztwa.

PATROLOWANIE INFRASTRUKTURY Krytycznej

Na przełomie grudnia estońska marynarka wojenna rozpoczęła patrole podmorskiego kabla przesyłowego EstLink 1, który ma zdolność przesyłową wynoszącą 350 MW. Uszkodzony kabel EstLink 2 został odłączony od sieci i ma moc wynoszącą 650 MW. Minister obrony Hanno Pevkur zaznaczył, że Estonia „jest gotowa chronić infrastrukturę krytyczną za pomocą środków wojskowych”. W odpowiedzi na sytuację, NATO uruchomiło misję Baltic Sentry, w ramach której sojusznicze okręty, samoloty rozpoznawcze oraz drony podwodne mają zapewnić zabezpieczenie infrastruktury na Bałtyku i w Zatoce Fińskiej.

Źródło/foto: Interia

O autorze:

Remigiusz Buczek

Piszę tu i tam, a bardziej tu. Zainteresowania to sport, polityka, nowe technologie.
Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie