Kościół Chrystusa Króla w Gdańsku
Historia
Kościół pod wezwaniem Chrystusa Króla znajduje się przy ul. ks. Rogaczewskiego 55 w Gdańsku Siedlcach. Inicjatywa budowy świątyni została podjęta w 1928 roku przez Polskie Towarzystwo Budowy Kościoła Chrystusa Króla, którego prezesem był ks. Franciszek Rogaczewski.
Budowę kościoła, zaprojektowanego przez inż. architekta Czesława Świałkowskiego, zrealizowano w latach 1931-1932. Świątynia miała pełnić tymczasowe funkcje, jednak plany te pokrzyżowała II wojna światowa. Charakteryzuje się nietypowym kształtem – jest to duża hala na planie prostokąta, bez wież i innych tradycyjnych elementów architektonicznych.
Poświęcenie kościoła miało miejsce 30 października 1932 roku, w obecności Komisarza Generalnego RP i licznych delegacji polskich organizacji. Ks. Rogaczewski został mianowany rektorem kościoła w 1930 roku, a w 1935 roku dołączył do niego wikary ks. Alfons Muzalewski.
W 1937 roku biskup gdański Edward O’Rourke erygował przy kościele jedną z polskich parafii personalnych, jednak decyzja ta została zawieszona w wyniku nacisków narodowych socjalistów. Wkrótce po wybuchu II wojny światowej, 1 września 1939 roku, ks. Rogaczewski i Muzalewski zostali aresztowani. Kościół został przekazany księżom pallotynom, a po wojnie stał się parafialnym kościołem św. Józefa.
W latach 1958-1972 proboszczem był ks. Kazimierz Kluz, który później został biskupem sufraganem gdańskim. W 1989 roku zmieniono tytuł parafii na parafię Chrystusa Króla w Gdańsku. Obecnie ulica, przy której znajduje się kościół, nosi imię bł. ks. Franciszka Rogaczewskiego.
W 2022 roku, bez zgody Urzędu Miasta i konserwatora zabytków, zniszczono część zabytkowego bastionu Piaskowego w celu budowy przedszkola i parkingu, co wywołało kontrowersje.
Linki zewnętrzne
Kategorie
- Kościoły rzymskokatolickie w Gdańsku
- Siedlce (Gdańsk)