W piątek Rada Nadzorcza Totalizatora Sportowego, w całości należącego do Skarbu Państwa, ogłosiła powołanie Beaty Stelmach na stanowisko nowej prezeski spółki. Decyzja ta zapadła po odwołaniu Rafała Krzemia w październiku, co było wynikiem publikacji Onetu, ujawniającej, że dyrektorskie stanowiska obsadzono osobami związanymi z obecną koalicją rządzącą, i to bez przeprowadzania konkursów.
Bezprecedensowa sytuacja w zarządzie
Wybór nowej prezeski był wynikiem kilku tygodni zastoju w Radzie Nadzorczej, która musiała odwoływać lub przesuwać kolejne posiedzenia. Chociaż konkurs na nowego prezesa odbył się w listopadzie, w którym uczestniczyli liczni kandydaci, do połowy stycznia Rada nie zdołała wyłonić nowego lidera spółki. W tym czasie obowiązki prezesa pełnił Mariusz Błaszkiewicz, członek zarządu, od momentu odwołania Krzemia.
Na początku września Onet ujawnił, że dobrze płatne stanowiska regionalnych dyrektorów zdobyli ludzie związani z Platformą Obywatelską, Polskim Stronnictwem Ludowym oraz Lewicą. Wśród beneficjentów znaleźli się lokalni radni oraz byli dyrektorzy biur czołowych parlamentarzystów. Zatrudnienia tych osób nie poprzedziły jakiekolwiek otwarte konkursy.
Beata Stelmach – nowa prezeska z imponującym doświadczeniem
Beata Stelmach to doświadczona menedżerka i ekonomistka, która przez lata działała zarówno w sektorze publicznym, jak i prywatnym. W latach 2006-2011 przewodniczyła Stowarzyszeniu Emitentów Giełdowych i obecnie pełni funkcję przewodniczącej jego rady nadzorczej. W rządzie Donalda Tuska była podsekretarzem stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, odpowiadając za dyplomację ekonomiczną i promocję Polski.
W kolejnych latach kierowała m.in. amerykańskim koncernem GE w regionie Polski oraz Krajów Bałtyckich, a także stała na czele PZL Świdnik, producenta śmigłowców należącego do firmy Leonardo. Stelmach zasiadała w radach nadzorczych instytucji finansowych, takich jak Bank BPH czy HSBC Bank Polska, a obecnie jest członkinią rad Banku Millennium oraz KRUK SA. Otrzymała Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski za wkład w rozwój służby zagranicznej i działalność dyplomatyczną.
W przeszłości była także członkinią Rady do spraw Przedsiębiorczości, powołanej przez prezydenta Andrzeja Dudę, z której odeszła w 2023 roku po kontrowersyjnej decyzji Andrzeja Dudy dotyczącej tzw. lex Tusk. Stelmach, krytykując te wydarzenia, powiedziała, że „ta ustawa burzy porządek w demokratycznym państwie”.
Trwałe zmiany czy tylko kosmetyka?
Mimo dużych zapowiedzi związanych ze zmianami po wrześniowej aferze, wciąż to działacze bliscy koalicji rządowej kierują oddziałami terenowymi Totalizatora Sportowego. Z informacji zdobytych przez Onet wynika, że ich umowy zostały przedłużone, mimo formalnego utraty stanowisk, i pozostają na czołowych pozycjach jako pełniący obowiązki do czasu zakończenia przejrzystego konkursu. Na początku były zapowiadane do końca listopada 2024 roku, ale ostatecznie zmieniono daty na 15 stycznia 2025 roku, a teraz po raz kolejny przedłużono je do końca lutego 2025 roku. Dziennikarze Onetu potwierdzili te informacje w dwóch niezależnych źródłach związanych z Totalizatorem.