Witold Załęski
Witold Załęski (12 sierpnia 1836 – 16 października 1908) był polskim statystykiem, demografem i ekonomistą, a także wykładowcą na Szkoły Głównej Warszawskiej oraz Szkole Handlowej Kronenberga. Był członkiem Towarzystwa Naukowego Warszawskiego.
Życiorys
Urodził się w Warszawie jako syn Karola i Eleonory z Buczyńskich. Uczył się w Gimnazjum J. N. Leszczyńskiego w Warszawie oraz w Instytucie Szlacheckim w Wilnie. W latach 1853-1857 studiował prawo na Uniwersytecie w Dorpacie, gdzie był także członkiem Korporacji Akademickiej Konwent Polonia. Po ukończeniu studiów pracował jako nauczyciel historii i geografii w warszawskich szkołach prywatnych.
W 1866 obronił doktorat z prawa państwowego i międzynarodowego, a następnie został docentem w Katedrze Ekonomii Politycznej na Szkole Głównej Warszawskiej. W latach 1873-1906 uczył statystyki w Szkole Handlowej Kronenberga. W 1876 objął stanowisko kierownika Sekcji Statystycznej magistratu miasta Warszawy, którym zarządzał aż do swojej śmierci.
Osiągnięcia naukowe
Był jednym z założycieli Towarzystwa Naukowego Warszawskiego w 1907 roku, gdzie przewodniczył Wydziałowi II. Jego badania koncentrowały się na:
- Statystyce opisowej
- Demografii
- Badaniach nad zabudowaniami i ludnością Warszawy
- Uchodźstwie zarobkowym chłopów w Królestwie Polskim
W 1882 kierował pierwszym jednodniowym spisem ludności Warszawy, a w 1897 uczestniczył w pierwszym ogólnym spisie ludności Cesarstwa Rosyjskiego i Królestwa Polskiego.
Publikacje
Witold Załęski był autorem wielu prac naukowych, w tym:
- Kilka słów o teoryi statystyki (1868)
- Nauka zarządu (administracyi) (1871)
- Rys statystyki porównawczej miasta Warszawy (1872–1873)
- Statystyka porównawcza Królestwa Polskiego (1876)
- Królestwo Polskie pod względem statystycznym (1900–1901)
Pochówek
Witold Załęski spoczywa na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.
Bibliografia
- Biogramy uczonych polskich, Część I: Nauki społeczne, zeszyt 3: P–Z, Ossolineum, Wrocław 1985.
Linki zewnętrzne
Dzieła Witolda Załęskiego w bibliotece Polona.