Dzisiaj jest 20 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Paniówki

„`html

Paniówki

Paniówki to wieś położona w województwie śląskim, w powiecie gliwickim, w gminie Gierałtowice. W obrębie miejscowości wyróżnia się jedną część: Borek. W latach 1975-1998 wieś należała do województwa katowickiego.

Nazwa

W dokumentach z 1361 roku wieś występuje jako Paniowki in terra Bythomiensis. Słownik geograficzny z lat 1880-1902 podaje kilka nazw, w tym Paniówek oraz niemiecką Klein Paniow.

Położenie

Paniówki sąsiadują z Chudowem, Przyszowicami, Rudą Śląską, Zabrzem oraz Mikołowem. Miejscowość leży w centrum Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego i jest dobrze skomunikowana drogą krajową nr 44, łączącą Katowice z Gliwicami i Knurowem.

Historia

Paniówki były częścią Królestwa Czech, a po wojnach śląskich znalazły się w granicach Prus, a następnie Niemiec. Po podziale Górnego Śląska w 1922 roku przyłączono je do Polski. W międzywojniu stacjonował tu komisariat Straży Granicznej.

Parafia i kościół pw. św. Urbana

Parafia Paniówki została ustanowiona w 1936 roku. Uroczyste poświęcenie kościoła miało miejsce 26 listopada 1936 roku, a plebania została oddana do użytku w 1951 roku.

Edukacja

  • Publiczna Szkoła Podstawowa
  • Przedszkole w Paniówkach

W miejscowości znajduje się również świetlica środowiskowa oraz filia Gminnej Biblioteki Publicznej.

Turystyka

Paniówki są atrakcyjne turystycznie, a przez nie przebiegają następujące szlaki:

  • Szlak Okrężny Wokół Gliwic
  • Szlak Krawędziowy GOP
  • Szlak Bohaterów Wieży Spadochronowej

Zabytki

  • Kościół pw. św. Urbana
  • Budynek szkoły podstawowej

Sport i rekreacja

W Paniówkach znajduje się Gminna Kryta Pływalnia „Wodnik”, a także Ludowy Klub Sportowy Tempo Paniówki, który gra w klasie okręgowej i klasie C.

Komunikacja i transport

Przez wieś przebiega droga krajowa nr 44, a w pobliżu znajdują się zjazdy na autostradę A4. Miejscowość ma dobrą komunikację z Gliwicami, Katowicami, Zabrzem i Mikołowem, obsługiwaną przez autobusy ZTM.

„`