Dzisiaj jest 17 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Nauruańska Korporacja Fosforytowa

Nauruańska Korporacja Fosforytowa (RONPHOS)

Nauruańska Korporacja Fosforytowa, znana jako RONPHOS, jest państwową firmą zajmującą się eksploatacją fosforytów na Nauru, najmniejszej republice świata, o powierzchni 21 km².

Historia

Nauru posiada jedne z największych złóż fosforytów na świecie. Wcześniej eksploatowane przez Australię oraz kolonialne mocarstwa, po uzyskaniu niepodległości w 1968 roku, rząd Nauru znacjonalizował te zasoby, tworząc NPC. Dzięki temu kraj zyskał wysoki dochód narodowy na mieszkańca, a zarząd i pracownicy firmy stanowili wyłącznie Nauruańczycy.

Obecnie zasoby fosforytów są na wyczerpaniu, co prowadzi do poważnych problemów ekologicznych. W związku z tym planowana jest rekultywacja terenów eksploatacyjnych. Rząd republiki inwestuje zyski z działalności spółki w różne projekty zagraniczne, korzystając z funduszu Nauru Phosphate Royalties Trust (NPRT).

W dniu 1 lipca 2005 roku NPC zmieniła nazwę na RONPHOS, co było częścią restrukturyzacji firmy. W 2006 roku przeprowadzono niezbędne naprawy oraz modernizacje infrastruktury, aby poprawić efektywność produkcji i zredukować emisję pyłów.

Podsumowanie

  • Nauruańska Korporacja Fosforytowa, obecnie RONPHOS, jest w pełni państwową spółką.
  • Firma została utworzona po uzyskaniu niepodległości przez Nauru w 1968 roku.
  • Eksploatacja fosforytów przyniosła wysokie dochody, ale obecnie prowadzi do wyczerpania zasobów i problemów ekologicznych.
  • Rząd inwestuje zyski w projekty zagraniczne poprzez NPRT.
  • W 2005 roku nastąpiła zmiana nazwy i restrukturyzacja firmy.