„`html
Stefan Mirau
Stefan Mirau (2 sierpnia 1901 – 24 kwietnia 1942) był polskim lekarzem, działaczem społecznym i harcerskim, który działał w Wolnym Mieście Gdańsku.
Życiorys
Urodził się w rodzinie o silnych tradycjach patriotycznych. Jego matka była siostrą znanego działacza narodowego, Franciszka Kręckiego. Stefan uczęszczał do szkół niemieckich w Kościerzynie oraz Gdańsku. Już w gimnazjum, w 1917 roku, założył z przyjacielem Towarzystwo Filaretów. W 1920 roku złożył przyrzeczenie harcerskie i zorganizował pierwszą drużynę harcerską w Gdańsku.
Po ukończeniu Gimnazjum Miejskiego w Gdańsku w 1921 roku, studiował medycynę na Uniwersytecie Humboldtów w Berlinie. Po powrocie do Gdańska w 1932 roku, rozpoczął pracę w Polskim Czerwonym Krzyżu oraz pełnił funkcje w gdańskiej chorągwi harcerskiej i innych organizacjach społecznych. W 1938 roku został uhonorowany Srebrnym Krzyżem Zasługi.
Po wybuchu II wojny światowej, został aresztowany we wrześniu 1939 roku, jednak szybko zwolniono go. Po ponownym aresztowaniu pracował w obozowym szpitalu, aż ostatecznie trafił do obozu w Stutthofie. Tam, narażając swoje życie, pomagał współwięźniom. Niestety, zaraził się tyfusem plamistym i zmarł w obozie. Jego ciało pochowano na cmentarzu na Zaspie w Gdańsku.
Upamiętnienie
Na jego cześć jedną z ulic w Gdańsku Oliwie nazwano imieniem doktora Stefana Miraua.
Bibliografia
„`