W ostatnich tygodniach obserwuje się wzrost presji na granicy polsko-białoruskiej. Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz podkreślił na czwartkowej odprawie, że sytuacja na tym odcinku jest poważna. Minister obrony narodowej zapewnił, że działania armii na terenach dotkniętych powodzią nie kolidują z operacjami zabezpieczającymi granicę.
OPERACJE NA PODLASIU BEZ ZAKŁÓCEŃ
Kosiniak-Kamysz informował w Karakulach koło Białegostoku, że operacja „Bezpieczne Podlasie” przebiega sprawnie. Zaznaczył, że obecność wojskowych w związku z powodzią nie wpływa negatywnie na bezpieczeństwo granicy. Wicepremier przypomniał, że działania związane z ochroną wschodniej granicy prowadzone są od dłuższego czasu, a w gotowości pozostaje 17 tysięcy żołnierzy, z czego 5,3 tysiąca działa bezpośrednio na granicy z Białorusią.
WIĘKSZA INTEGRACJA SŁUŻB
Wicepremier zapowiedział wzmożoną współpracę między służbami biorącymi udział w operacji, podkreślając, że dotychczasowy model „silosowy” powinien ustąpić miejsca lepszej wymianie informacji oraz doświadczeń. „Tylko poprzez bliską współpracę możemy skutecznie chronić naszą granicę” – stwierdził.
ROSNĄCA AGRESYWNOŚĆ I ZAGROŻENIA
Kosiniak-Kamysz zaznaczył, że obserwuje się nie tylko zwiększenie liczby prób przekroczenia granicy, ale również wzrost agresywności migrantów, którzy używają różnych przedmiotów, w tym stalowych elementów i ołowianych kulek, w atakach na żołnierzy i funkcjonariuszy. „To wymaga zdecydowanej odpowiedzi ze strony wojska, policji i Straży Granicznej” – dodał minister.
WALKI Z NIELEGALNYM PRZERZUTEM MIGRANTÓW
Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował, że służby zatrzymały tzw. kurierów, a od początku roku aresztowano blisko 500 osób, które próbowały przemycać migrantów przez granicę. „Będziemy z tym bezwzględnie walczyć. To nielegalne, łamie prawo i zagraża bezpieczeństwu Polski” – podkreślił.
STREFA BUFOROWA I SPOŁECZNE POPARCIE
Minister obrony narodowej wyraził pozytywną opinię na temat działania strefy buforowej, która została wprowadzona 13 czerwca i trwa do połowy września. Zakres ograniczeń w tej strefie obejmuje m.in. 200-metrowy pas od linii granicy, w którym przebywanie jest zakazane, co spotkało się z dużym społecznym poparciem. Kosiniak-Kamysz zwrócił uwagę, że mieszkańcy doceniają efektywność podjętych działań oraz zapewnił, że wojsko będzie wspierać lokalne społeczności w naprawach dróg zniszczonych przez ciężki sprzęt.
Odprawa, w której uczestniczył wicepremier, miała miejsce w Karakulach, gdzie znajduje się jedna z baz Zgrupowania Zadaniowego Podlasie. Według szacunków, w ostatnim czasie notowanych jest średnio 120 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusią każdego dnia, a liczba takich prób od początku roku przekroczyła 26 tysięcy.
Źródło/foto: Onet.pl
Artur Reszko / PAP