Dzisiaj jest 18 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Kolegiata Bożego Ciała w Bieczu

Kolegiata Bożego Ciała w Bieczu

Kolegiata Bożego Ciała to rzymskokatolicki kościół parafialny w Bieczu, uważany za jeden z najważniejszych zabytków gotyckiej architektury w Polsce. Jego charakterystyczna sylwetka stanowi ważny element panoramy miasta.

Architektura

Kościół jest trójnawowy i ma konstrukcję halową, z kaplicami wzdłuż bocznych naw. Zbudowany z cegły i kamienia, prezbiterium zdobione jest ciemniejszą zendrówką w geometryczne wzory. W ciągu wieków kościół nie przeszedł większych zmian, z wyjątkiem dobudowy wież oraz zmiany pokrycia dachu. Architektoniczne nawiązania do południowej Bawarii i Austrii są widoczne w detalach jego sklepień.

Wnętrze

Prezbiterium

Prezbiterium, ukończone około 1480 roku, jest najstarszą częścią kościoła. W jego wnętrzu zachowały się liczne cenne elementy sztuki sakralnej.

Kaplice

Wzdłuż naw bocznych znajdują się kaplice, które zostały zbudowane w latach 1521-1560. Ambona z 1604 roku oraz późnorenesansowe ołtarze i nagrobki świadczą o bogactwie artystycznym wnętrza. W nawie północnej znajduje się ołtarz pw. Matki Boskiej Różańcowej z początku XVII wieku, a obok niego renesansowy nagrobek Piotra Sułowskiego.

Otoczenie kościoła

Obok kolegiaty znajduje się późnogotycka dzwonnica z XV wieku oraz kaplica św. Barbary. W pobliżu znajduje się Stara Plebania, która w przeszłości była częścią miejskiego muru obronnego. Na murze otaczającym kościół znajdują się figury Apostołów oraz renesansowa bramka z herbami.

Kościół w literaturze

W 1878 roku Filip Szreniawski pisał o Kolegiacie Bożego Ciała, podkreślając jej znaczenie w historii i architekturze regionu.

Przypisy i bibliografia

  • Jan Barut, Stanisław Motyka, Tadeusz Ślawski: Nad rzeką Ropą
  • Renata Frazikowa: Architektura gotyckiej fary w Bieczu
  • Tadeusz Ślawski: Biecz. Zarys historyczno-krajoznawczy
  • Ks. Józef Andrzej Nowobilski: Fara w Bieczu

Linki zewnętrzne