Dzisiaj jest 17 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

PKW przygotowuje odpowiedź na działania Domańskiego. Wkrótce nowe pisma.

Państwowa Komisja Wyborcza (PKW) zdecydowała, że nie przeprowadzi wykładni uchwały dotyczącej sprawozdania finansowego Prawa i Sprawiedliwości (PiS), zamiast tego przygotuje odrębne dokumenty. Podczas posiedzenia PKW, Ryszard Kalisz zaproponował, aby odpowiedź na pismo ministra finansów, Andrzeja Domańskiego, podkreślała, że uchwała z 30 grudnia „nie może wywoływać skutków prawnych i finansowych.” Jednak członkowie PKW odrzucili tę propozycję i postanowili sporządzić właściwe pisma do 23 stycznia.

Sprawozdanie finansowe PiS i odpowiedź PKW

Na czwartkowym spotkaniu PKW omawiano pismo ministra Domańskiego dotyczące wykładni uchwały, w której zatwierdzono sprawozdanie finansowe komitetu wyborczego PiS za wybory do Sejmu i Senatu w 2023 roku. Wszyscy członkowie PKW byli zgodni co do potrzeby udzielenia odpowiedzi na zapytanie ministra, jednak nie w formie wykładni, co zresztą nie znajduje uzasadnienia w Kodeksie wyborczym.

Projekty dokumentów, które mają być przygotowane do 23 stycznia, zostaną opracowane przez Ryszarda Balickiego oraz Arkadiusza Pikulika. Ryszard Kalisz na posiedzeniu zasugerował, że należy jednoznacznie stwierdzić, iż uchwała z 30 grudnia „nie może wywoływać skutków prawnych i finansowych.” Kalisz argumentował, że uchwała PKW będzie miała znaczenie wyłącznie w przypadku potwierdzenia, że Izba Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego (SN) jest sądem i że sędziowie orzekający w tej izbie mają odpowiednie uprawnienia. Członkowie PKW jednak odrzucili takie stanowisko.

Decyzje PKW a finansowanie PiS

Przypomnijmy, że PKW, w odpowiedzi na postanowienie Izby Kontroli Nadzwyczajnej z 11 grudnia, przyjęła w dniu 30 grudnia 2024 roku sprawozdanie finansowe komitetu PiS z wyborów parlamentarnych 2023 roku, podkreślając jednocześnie, że nie przesądza, czy IKNiSP jest sądem. W piśmie wysłanym do ministra finansów przewodniczący PKW zaznaczył, że „odpadła (…) przesłanka pomniejszenia kwoty dotacji podmiotowej przysługującej partii politycznej Prawo i Sprawiedliwość (…)”.

Dodatkowo, w sierpniu PKW odrzuciła sprawozdanie finansowe komitetu PiS z 2023 roku, wskazując na udowodnione nieprawidłowości w wydatkowaniu funduszy w wysokości 3,6 miliona złotych. W rezultacie, dotacja dla PiS została pomniejszona o trzykrotność tej kwoty, co w efekcie przekłada się na około 10,8 miliona złotych, a także na zmniejszenie subwencji rocznej o tę samą kwotę oraz konieczność zwrotu 3,6 miliona złotych do Skarbu Państwa. PiS odwołał się od decyzji PKW do Sądu Najwyższego, a Izba Kontroli rozpatrzyła tę skargę 11 grudnia.

Wątpliwości dotyczące statusu Izby Kontroli Nadzwyczajnej

Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN ma kompetencje do rozpatrywania skarg na uchwały PKW oraz protestów wyborczych. Utworzona została na mocy ustawy o SN z grudnia 2017 roku i składa się z sędziów powołanych przez Krajową Radę Sądownictwa. Tymczasem status tych sędziów jest obecnie szeroko dyskutowany; minister sprawiedliwości Adam Bodnar stwierdził, że zgodnie z orzeczeniami Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej oraz Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, Izba ta „nie jest sądem”. Również niektórzy członkowie PKW podnoszą wątpliwości dotyczące statusu Izby Kontroli Nadzwyczajnej SN.

Źródło/foto: Interia

O autorze:

Remigiusz Buczek

Piszę tu i tam, a bardziej tu. Zainteresowania to sport, polityka, nowe technologie.
Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie