Ryszard Józef Bieszyński
Ryszard Józef Bieszyński to polski funkcjonariusz służb specjalnych, w tym Służby Bezpieczeństwa (SB), Urzędu Ochrony Państwa (UOP) oraz Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW), w stopniu pułkownika.
Kariera zawodowa
Jako dyrektor Zarządu Śledczego UOP, Bieszyński kierował kluczowym śledztwem w sprawie zabójstwa nadinspektora Policji Marka Papały. W ramach międzyresortowej grupy zadaniowej, wyrażał opinie, że Edward Mazur, jeden z jego informatorów, nie był zleceniodawcą tego przestępstwa. Uważał, że przyczyną mógł być osobisty konflikt lub zemsta ze strony bliskiej osoby nadinspektora.
W 2001 roku koordynował zatrzymanie Zbigniewa Farmusa, a w latach 2003–2005 pełnił funkcję dyrektora Departamentu Postępowań Karnych ABW, gdzie zajmował się m.in. „aferą paliwową”.
Osiągnięcia i kontrowersje
- Odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi (1997) oraz Złotym Krzyżem Zasługi (2002).
- 20 lipca 2005 roku złożył raport o odejściu ze służby, który został przyjęty.
- Był świadkiem obrony w procesie ekstradycyjnym Edwarda Mazura, twierdząc, że Mazur nie był zamieszany w zabójstwo Papały.
W 2012 roku Sąd Okręgowy w Warszawie skazał Bieszyńskiego na 10 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 3 lata w związku z zatrzymaniem byłego prezesa PKN Orlen, Andrzeja Modrzejewskiego. W tej samej sprawie skazany został także Zbigniew Siemiątkowski, były szef UOP.
Podsumowanie
Ryszard Bieszyński to kontrowersyjna postać w polskich służbach specjalnych, której kariera była związana z kluczowymi śledztwami i skandalami. Jego działania w sprawie zabójstwa Marka Papały oraz późniejsze oskarżenia o nadużycia władzy wciąż budzą zainteresowanie i kontrowersje.