15 stycznia zabytkowy basen solankowy w Ciechocinku, będący symbolem niegdysiejszej świetności uzdrowiska, zainaugurował nowy etap swojej historii. Po przeszło dwóch dekadach nieobecności w przestrzeni publicznej, obiekt przeszedł pod zarząd samorządu województwa, co otworzyło perspektywę na długo oczekiwaną renowację.
LEGENDARNY PROJEKT
Ten wyjątkowy obiekt to prawdziwa legendą. Projekt basenu solankowo-termalnego sporządził na początku lat 30. XX wieku znany architekt Romuald Gutt, wspólnie z wybitnym inżynierem sanitarnym Aleksandrem Szniolisem. Nadzór nad inwestycją sprawował Władysław Noakowski, bratanek znanego architekta Stanisława Noakowskiego. Na ceremonii otwarcia basenu w czerwcu 1932 roku obecny był sam prezydent Ignacy Mościcki.
NOWE ŻYCIE BASENU
Basen, zlokalizowany w sercu Parku Tężniowego, przez długi czas pozostawał w zaniedbaniu, a jego stan rodzonym był coraz gorszy. Po zamknięciu obiektu w 2002 roku, został on w 2009 roku sprzedany prywatnemu inwestorowi. Zmiana właścicieli przyczyniła się do dalszej degradacji nieruchomości. Dopiero w 2025 roku samorząd województwa kujawsko-pomorskiego, wydając 15 milionów złotych, odkupił basen od spółki Termy Ciechocinek, stawiając tym samym pierwszy krok w stronę jego odbudowy.
ZAANGAŻOWANIE LOKALNEJ SPOŁECZNOŚCI
Wiele lat pracy miało na celu odzyskanie basenu, a istotną rolę w tym procesie odegrało lokalne Stowarzyszenie „Razem dla Ciechocinka” oraz Józef Łyczak, były senator i radny wojewódzki. Jego zaangażowanie okazało się nieocenione w procesie wywłaszczenia i przejęcia tego historycznego miejsca.
POZYTYWNE PERSPEKTYWY
W maju 2023 roku z nadzieją patrzono w przyszłość, gdy Łyczak zasugerował, że basen mógłby trafić pod zarząd Urzędu Marszałkowskiego, który nadzoruje inne obiekty kuracyjne w regionie. W kwietniu podczas sesji Sejmiku podjęto decyzję o zabezpieczeniu funduszy na wykup terenu, a w czerwcu zatwierdzono odpowiednie środki.
Marszałek Piotr Całbecki z entuzjazmem mówi o planach przywrócenia basenu do jego dawnej świetności. — Ratując cenny zabytek, tworzymy jednocześnie miejsce rekreacji, które stanie się dumą naszego regionu — komentuje Całbecki.