Dzisiaj jest 19 października 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

Udział nadkom. dr. Bartłomieja Majchrzaka w sesji Komisji Praw Gospodarczych, Społecznych i Kulturalnych w Genewie

Międzynarodowy Pakt Praw Gospodarczych, Społecznych i Kulturalnych to dokument, który precyzuje prawa społecznych zawarte w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. Zawiera on istotne zobowiązania, które dotyczą nie tylko kwestii socjalnych, ale również szerokich praw obywatelskich. Pakt jest przyjęty przez 164 państwa, w tym Polskę, co powinno stanowić podstawę do budowania sprawiedliwego społeczeństwa, w którym zasady równości są przestrzegane.

Niedyskryminacja w prawie

Podstawowym obowiązkiem nałożonym przez Pakt jest niedopuszczenie do dyskryminacji w dostępie do wymienionych w nim praw. Dyskryminacja może dotyczyć różnych aspektów, jak rasa, kolor skóry, płeć, język, religia, czy poglądy polityczne. Oprócz tego, Pakt nakłada obowiązek na państwa do zapewnienia równych praw dla kobiet i mężczyzn w korzystaniu z praw gospodarczych, społecznych oraz kulturalnych. Jak widać, założenia są ambitne, ale rzeczywistość nie zawsze idzie w parze z deklaracjami.

Rola Komitetu Praw Gospodarczych, Społecznych i Kulturalnych

Wykonanie Paktu jest kontrolowane przez Komitet Praw Gospodarczych, Społecznych i Kulturalnych, który składa się z 18 niezależnych ekspertów. Państwa członkowskie są zobowiązane do składania sprawozdań, które są analizowane co kilka lat. Warto jednak zauważyć, że organ ten nie polega wyłącznie na oficjalnych dokumentach, lecz korzysta także z uwag organizacji pozarządowych, co dodaje mu pewną niezależność i wiarygodność.

Polecamy szczególną uwagę

W bieżącym roku, podczas 76. sesji Komisji Praw Gospodarczych, Społecznych i Kulturalnych (CESCR), odbyło się spotkanie z delegacją rządową, w tym z przedstawicielem Polski. Nadkom. dr Bartłomiej Majchrzak, pełnomocnik Komendanta Wojewódzkiego Policji we Wrocławiu ds. Ochrony Praw Człowieka, znalazł się w składzie zespołu reprezentującego Polską Policję. To nie tylko formalność, ale realna okazja do wymiany poglądów i wyjaśnienia kwestii dotyczących przestrzegania praw człowieka w Polsce. Czy jednak przedstawiciele rządu są gotowi przyznać, że w kraju występują poważne problemy z ich przestrzeganiem?

Źródło: Polska Policja

Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie