Dzisiaj jest 17 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Człowiek witruwiański

Człowiek witruwiański

Człowiek witruwiański to znany rysunek autorstwa Leonarda da Vinci z około 1490 roku, znajdujący się w Gallerie dell’Accademia w Wenecji. Dzieło to stanowi reinterpretację koncepcji proporcji ludzkiego ciała według Witruwiusza i jest symbolem połączenia sztuki z nauką.

Inspiracje i koncepcje

Rysunek jest częścią cyklu dotyczącego proporcji ludzkiego ciała oraz matematycznych relacji między jego częściami. Leonardo inspirował się dziełem Witruwiusza De architectura, które pośrednio zainspirowało go do prowadzenia pomiarów ludzkiego ciała od 1489 roku. Witruwiusz, zapomniany w średniowieczu, został na nowo odkryty w 1415 roku przez Gianfrancesca Poggio Braccioliniego.

Opis rysunku

Rysunek wykonany jest piórkiem i akwarelą na papierze o wymiarach 34,3 × 24,5 cm. W centrum znajduje się postać mężczyzny, która przyjmuje dwie pozycje:

  • W pierwszej pozycji ma złączone nogi i wyciągnięte poziomo ręce, wpisana w kwadrat o boku 24 dłoni.
  • W drugiej stoi w rozkroku z uniesionymi ramionami, wpisana w koło, którego środkiem jest pępek.

Leonardo szczegółowo zaznaczył kontury i mięśnie sylwetki, a nad i pod rysunkiem umieścił notatki dotyczące wymiarów ciała, nawiązujące do De architectura. W notatkach zaznaczył, że szerokość ramion równa się wzrostowi, choć nie do końca stosował się do wyliczeń Witruwiusza.

Prezentacja i wpływ

Rysunek jest rzadko prezentowany publiczności, przechowywany w zamkniętym pomieszczeniu Gallerie dell’Accademia. W okolicach 1490 roku powstały również inne wersje Człowieka witruwiańskiego, w tym rysunki autorstwa Francesco di Giorgio i Iacoma Andrei, którzy byli przyjaciółmi Leonarda. W 1521 roku Cesare Cesariano stworzył własną wersję, która odbiegała od klasycznego przedstawienia.

Podsumowanie

Leonardo da Vinci, w swoim rysunku Człowiek witruwiański, zintegrował zasady proporcji ludzkiego ciała z artystycznym wyrazem, tworząc dzieło, które do dziś pozostaje symbolem harmonii między nauką a sztuką.

Bibliografia

*
*
*
*

Linki zewnętrzne

* James Earle, [Da Vinci’s Vitruvian Man of math], kanał TED-Ed na YouTube, 11 lipca 2013 [dostęp 2024-08-29].