Dzisiaj jest 17 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Alfred Trzebinski

Alfred Albrecht Josef Trzebinski

Alfred Albrecht Josef Trzebinski (ur. 29 sierpnia 1902, zm. 8 października 1946) był lekarzem oraz zbrodniarzem hitlerowskim z polsko-niemieckim pochodzeniem. Jego życie i działania miały znaczący wpływ na historię II wojny światowej oraz obozów koncentracyjnych.

Życiorys

Alfred był synem Stefana Trzebińskiego, nauczyciela pochodzącego z zubożałej wielkopolskiej szlachty, i Marii Marianny Elisabeth Lepke. Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę rodzina osiedliła się w Lesznie. Alfred studiował medycynę najpierw na Śląskim Uniwersytecie Fryderyka Wilhelma we Wrocławiu, a później na Uniwersytecie w Greifswaldzie, gdzie uzyskał doktorat w 1928 roku.

W 1932 dołączył do SS, a w 1933 do NSDAP. Pracował jako lekarz w obozie Auschwitz od 1941 roku, gdzie pełnił funkcje związane z selekcją więźniów oraz asystował przy egzekucjach. Po krótkim okresie w Majdanku, w 1943 roku został lekarzem garnizonowym w obozie Neuengamme, gdzie brał udział w pseudomedycznych eksperymentach na więźniach, w tym na żydowskich dzieciach.

Zbrodnie i aresztowanie

Trzebinski uczestniczył w egzekucji dwudziestu dzieci w Bullenhuser Damm, gdzie asystował przy ich powieszeniu. Po wojnie, w obliczu upadku Trzeciej Rzeszy, Trzebinski próbował ukrywać się, jednak w lutym 1946 został aresztowany.

W 1946 roku został skazany na śmierć przez brytyjski trybunał wojskowy. Zmarł 8 października 1946 roku w wyniku egzekucji przez powieszenie. Jego ciało prawdopodobnie zostało pochowane w anonimowym grobie.

Postawa jako lekarz

Relacje ocalałych więźniów wskazują, że Trzebinski wykazywał obojętność jako lekarz, choć w porównaniu do innych był stosunkowo łagodny wobec więźniów, szczególnie polskich lekarzy. Krytykował współczesną medycynę, łącząc ją z astrologią i numerologią, co podkreślało jego ekscentryczność. W 1936 roku dokonał apostazji z Kościoła katolickiego.

Podsumowanie

Alfred Trzebinski był postacią kontrowersyjną, której działania jako lekarza w obozach koncentracyjnych miały tragiczną historię. Jego życie ilustruje złożoność relacji między medycyną a zbrodnią w okresie II wojny światowej.